Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

W niedługim czasie do Sejmu ma wpłynąć projekt zupełnie nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – pisze „Rzeczpospolita”. Autorzy nowelizacji uzasadniają to faktem, że obecna ustawa na skutek wielu nowelizacji i orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego stała się mało czytelna.

Zmiany mają dotyczyć m.in. wyjaśnienia stanu prawnego gruntów, na których spółdzielnie zbudowały swoje budynki. Nowelizacja przewiduje roczny termin od chwili wejścia w życie ustawy na ujawnienie się dotychczasowych właścicieli gruntów, na których stoją osiedla. Jeśli będą nimi gmina czy Skarb Państwa, to będą mogli wystąpić o ustanowienie na rzecz spółdzielni prawa użytkowania wieczystego. Gdy właścicielami będą osoby prywatne, to mogą dochodzić roszczeń od spółdzielni.

Porady prawne

Proponuje się także zmianę lokatorskiego prawa do lokalu na ograniczone prawo rzeczowe. Umożliwiłoby to jego sprzedaż, przekazywanie w spadku, prowadzenie z niego egzekucji. Nie dotyczyłoby to tylko mieszkań wybudowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewa 2012-10-06 16:36:14

    z tym sie zgadzam że to najbardziej przestępcza organizacja w kraju z własnego doswiadczenia

  • marc 2012-10-06 00:23:28

    To sa nadal tylko kosmetyczne zmiany , a przetargi jak byly tak nadal sa ustawiane , polska spoldzielczosc to najbardziej przestepcza organizacja w europie . PO tez tylko na sile trzyma wladze a nic porzadnego nie potrafi zrobic. Wezcie przyklady ze spoldzielczosci Francuskiej , nie trzeba nic robic tylko to samo wprowadzic w naszym kraju. Czy naprawde jestesmy narodem nieudacznikow , ze nic nie potrafimy , jedynie klótnie.

  • Lenka 2012-10-05 19:46:37

    Witam, czy mieszkania z puli Wojskowej Agencji Mieszkaniowej też będą miały szanse na zmiane w ograniczone prawo rzeczowe?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika