Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych
22 lipca 2005 r. weszła w życie nowelizacja między innymi ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiana to bardzo ważna, gdyż jest korzystna przede wszystkim dla członków spółdzielni mieszkaniowych.
Co nowego niesie zmiana dla członka spółdzielni mieszkaniowej?
Do tej pory członek spółdzielni mógł żądać od zarządu: odpisu statutu i regulaminu, udostępnienia do wglądu protokołów z walnego zgromadzenia i z lustracji oraz sprawozdania finansowego.
Obecnie spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę, a odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Mało tego członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.
W efekcie zatem członek spółdzielni zyskuje także dostęp także do protokołów rady nadzorczej oraz zarządu, a także do umów zawartych z osobami trzecimi, np. z wykonawcami remontów z zachowaniem powyższych obwarowań.
Czy nadal możliwe jest wykluczenie członka ze spółdzielni mieszkaniowej?
Tak, zmienił się tylko moment dokonania tego wykluczenia. Ma to znaczenie dlatego, iż wspomniane wyżej prawo wglądu dotyczy członków spółdzielni, a od chwili wykluczenia tego prawa nie mają. Podobnie jak nie mają prawa uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Do chwili wejścia w życie zmian wykluczenie następowało z chwilą doręczenia stosownego pisma w tej sprawie. Od tej chwili wykluczenie nastąpi dopiero po zakończeniu postępowania sądowego.
Nowy nadzór na szczeblu ministra
Od teraz minister infrastruktury będzie sprawować nadzór nad spółdzielniami mieszkaniowymi. Członkowie spółdzielni będą przesyłać skargi i ewentualnie gdy minister przyzna im rację, wystąpi z wnioskiem o lustrację do związku rewizyjnego lub Krajowej Rady Spółdzielczej. Po przeprowadzonej lustracji związek lub Rada przekażą ministrowi protokół z lustracji.
Czy przepisy karne w prawie spółdzielczym to nowość?
Tak i to zupełna. Wprowadziła je właśnie omawiana nowa ustawa. I tak za działania na szkodę spółdzielni grozi grzywna oraz kara do 5 lat więzienia (dotyczy członków zarządu, rady nadzorczej, jak i założycieli oraz likwidatorów spółdzielni). Mniejsze kary przewidziano za inne przestępstwa, np. za nieprzeprowadzenie lustracji. Poza tym pełną odpowiedzialność cywilną, a nie ograniczoną jak do tej pory będą ponosić członkowie zarządu i rady nadzorczej oraz likwidatorzy za swoje działania lub ich celowy brak.
Czy nadal można przekształcać prawo do lokalu w spółdzielni w odrębną własność?
Tak, a właściwie znowu można. Jak dotąd możliwość wykupu mieszkań była zawieszona. Tak więc możliwy jest znowu wykup lokatorskiego mieszkania na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Dla uwzględnienia sprawiedliwości od tej chwili bonifikaty są jednakowe, bo 50-procentowe zarówno przy przekształceniach we własnościowe prawo do lokalu, jak i we własność.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2005 r., Nr 122, poz.1024).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?