Zmiany w ustawie o służbie medycyny pracy
W dniu 27 grudnia 2008 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 października 2008 r. zmieniająca ustawę z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy. Ustawa ta wprowadza szereg zmian do instytucji służby medycyny pracy, z których najważniejsze postaramy się poniżej omówić.
Obowiązki służby medycyny pracy
Przede wszystkim doprecyzowane zostały cele, które zamierza osiągnąć ustawodawca, powołując do życia instytucję służby medycyny pracy. Do celów, które stoją przed służbą medycyny pracy należą:
systematyczna kontrola zdrowia pracujących,
aktywnego oddziaływania na poprawę warunków pracy przez pracodawcę,
ograniczania ryzyka zawodowego,wskazywanie sposobów zapobiegania niekorzystnym zmianom w stanie zdrowia pracowników.
Zadania określone w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o służbie medycyny pracy, które dotychczas należały do obowiązków służby medycyny pracy, ustawodawca przerzucił na pracodawcę, a służbie medycyny pracy nakazał jedynie współdziałanie z pracodawcą w realizacji tych celów.
Na podstawową jednostkę służby medycyny pracy nałożony został obowiązek poinformowania inspekcji pracy o każdym przypadku niewywiązania się przez pracodawcę z obowiązku:
przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych,
zapewnienia udziału w komisji bezpieczeństwa i higieny pracy działającej na terenie zakładu pracy,
zapewnienia możliwości przeglądu stanowisk pracy w celu dokonania oceny warunków pracy,
udostępniania dokumentacji wyników kontroli warunków pracy.
Zgłoszenie dokonywane przez służbę medycyny pracy
Wedle zmienionych przepisów zgłoszenie podjęcia oraz zakończenia działalności przez podstawową jednostkę służby medycyny pracy, pielęgniarkę, psychologa lub inną osobę, o której mowa w art. 2 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, wymaga zachowania formy pisemnej. Dotychczas zgłoszenie takie nie wymagało szczególnej formy i mogło zostać dokonane w dowolnej formie. Ponadto zgłoszeniem tym oprócz podmiotów wcześniej obowiązanych ustawą objęci zostali również lekarze-psycholodzy. Ustawa w obecnej formie wskazuje też jednoznacznie co zgłoszenie to powinno zawierać. Poprzednio ustawa nie precyzowała jakie elementy powinny się obligatoryjnie składać na zgłoszenie.
Dokumentacja medyczna
Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej rozszerzony został także na psychologów.
Rozszerzony został katalog podmiotów uprawnionych do uzyskiwania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pracowników, która to dokumentacja medyczna objęta jest ustawową tajemnicą zawodowa i służbową.
Inne zmiany
W wyniku zawarcia w ustawie o służbie medycyny pracy upoważnienia dla Ministra właściwego ds. zdrowia do wydania rozporządzenia, ma zostać określony zakres badań przeprowadzanych dla osiągnięcia celów określonych w Kodeksie pracy.
Jednostki badawczo-rozwojowe i jednostki organizacyjne uczelni medycznych, prowadzące działalność w dziedzinie medycyny pracy orzekają dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy w przypadkach zakwestionowania treści orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy. W poprzednim brzmieniu ustawy jednostki te jedynie uczestniczyły w orzekaniu w tych sprawach.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy (Dz.U. 2008 r. Nr 220, poz. 1416)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?