Zwiększanie liczby kar jest potrzebne?

Nieustanne zmiany w prawie karnym budzą kontrowersje. Część prawników uważa, że uzupełnianie kodeksów jest potrzebne. Inni uważają to za zbędne „zaśmiecanie prawa” – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Do kodeksu karnego mają wkrótce trafić kolejne typy przestępstw, np. stalking, bankructwo proste i kwalifikowane czy przekupstwo wierzyciela.

Według sędziego Bartłomieja Przymusińskiego uzupełnianie kodeksów jest konieczne. Wynika to z faktu, że sędzia może wydać wyrok skazujący jedynie za popełnienie czynu ewidentnie zabronionego przez ustawę.

Prof. Marian Filar uważa z kolei, że uzupełnianie kodeksu karnego jest wręcz szkodliwe. Według niego nadmierna kazuistyka szkodzi i zaśmieca prawo karne. - Na wszystko są ogólne przepisy. Trzeba je tylko umieć umiejętnie stosować. Trzy czwarte nowych pomysłów jest niepotrzebnych – mówi dla Rzeczpospolitej Filar.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • woźny sądowy 2012-06-10 22:46:10

    Proponuję dopisać pomroczność jasną, tak, żeby każdy pijaczek prowadzący autko miał w prawie oparcie. Jak równość, to równość.

  • Jaro 2012-06-10 14:56:26

    Prawo prawem, które to winno obowiązkowo traktować wszystkich jednakowo, ale tak nie jest, co pokazuje życie. Nowe nazwy przestępstw, które i tak dla niezliczonej ilości sadzów są te nazwy..abstrakcją. Wystarczy zapoznać się z orzecznictwem sadów w temacie np....wspólnot mieszkaniowych. Toż to masakra prawa i w imieniu prawa. Pada pytanie. Prawo interpretowane przez sędziów na swoją modłę i podobieństwo jest prawem czy nie a orzekane orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczą wszystkich czy nie gdyż spotykam się z wieloma sprzecznymi wyrokami czy orzeczeniami, które to te orły interpretują tak jak im to w danej sytuacji jest potrzebne czy też wygodne.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika