W zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaconych odsetek od odszkodowania oraz renty dla małoletniej.

W zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaconych odsetek od odszkodowania oraz renty dla małoletniej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza,
że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 8 listopada 2017 r. (data wpływu 10 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaconych odsetek od odszkodowania oraz renty dla małoletniej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaconych odsetek od odszkodowania oraz renty dla małoletniej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Specjalistyczny Szpital (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej) w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego z 15 września 2017 r., który podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego z 23 listopada 2016 r., wypłacił pełnomocnikom na rzecz małoletniej powódki:

  • odszkodowanie w wysokości 5.000 zł, które Sąd ustalił w oparciu o art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego wraz ustawowymi odsetkami (art. 481 K.c.) za opóźnienie, liczonymi od 14 czerwca 2011 r. do dnia zapłaty (zapłata 21 września 2017 r. ? 3.305,89 zł),
  • rentę w oparciu o art. 444 § 2 K.c. i art. 322 Kodeksu postępowania cywilnego w kwocie po 1.500 zł netto miesięcznie, płatną do 10-ego dnia każdego następującego po sobie miesiąca począwszy od czerwca 2011 r. z tytułu zwiększonych potrzeb wskutek zaistniałego u powódki niedotlenienia okołoporodowego z następczymi skutkami w postaci mózgowego porażenia dziecięcego, upośledzenia umysłowego w stopniu głębokim, zespołu rzekomoopuszkowego oraz padaczki objawowej lekoopornej skutkujących całkowitą niezdolnością do samodzielnej egzystencji (76 rent x 1.500 = 114.000 zł) wraz z ustawowymi odsetkami - art. 481 K.c. w związku z art. 455 K.c. - za opóźnienie liczonymi od dnia następnego po dniu płatności każdej z rat rentowych (zapłata 21 września 2017 r. - odsetki 32.839,83 zł).

W dniu 20 września Szpital otrzymał wezwanie do zapłaty długu od pełnomocników małoletniej. Pełnomocnicy pismem z 17 września 2017 r. wystąpili do Sądu o nadanie klauzuli wykonalności. W dniu 21 września 2017 r. Specjalistyczny Szpital dokonał przelewu odszkodowania i renty wraz z odsetkami.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy na Specjalistycznym Szpitalu (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej) ciąży obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C w związku z wypłatą odsetek od odszkodowania i renty dla małoletniej za okres wytoczenia pozwu do dnia zapłaty, tj. 21 września 2017 r. na podstawie wyroku sądu?

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacone odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, ze zm., dalej: ?ustawa PIT?). Stosownie do ww. artykułu wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

  • otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • dotyczących korzyści, których podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy PIT, wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Wobec tego renta przyznana ww. wyrokiem dla powódki korzysta ze zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT, źródłami przychodów są m.in. emerytura lub renta.

Szpital wypłacił odsetki w terminie, wobec powyższego tego rodzaju odsetki stanowią przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy PIT i podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki przyznane za okres od dnia wystąpienia z roszczeniem do dnia zapłaty nie spełniają warunku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT.

Tym samym zdaniem Wnioskodawcy, odsetki takie nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego wyrażonego w ww. przepisie a Wnioskodawca zobowiązany jest wystawić informację PIT-8C.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT, ma zastosowanie z tytułu nieterminowej wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT.

Wobec powyższego, w związku z terminową wypłatą świadczeń przez Szpital, na Szpitalu ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C na całą kwotę wypłaconych odsetek o którym mowa w art. 42a ustawy PIT, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k?14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków - w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika