Ustalenie właściwej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez określenie co to są dochody (...)

Ustalenie właściwej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez określenie co to są dochody Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa uzyskuje przychody z opłat czynszowych od właścicieli mieszkań, garaży oraz lokali użykowych, którzy posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokali i garaży.

Ponadto Spółdzielnia uzyskuje przychody z tytułu wynajmu 3 lokali użytkowych na cele prowadzenia dzialalności gospodarczej. Lokale te są własnością Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 ze zm.) od 1 stycznia 2007 r. wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Porady prawne

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez Spółdzielnię składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od członków spółdzielni oraz właścicieli lokali niebędących członkami Spółdzielni. Opłaty te kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkaniowych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania i administracji. Wynika to z ustaw w oparciu o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (np. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy należy rozumieć:

- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami,

- pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych,

- urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione.

Opłaty (czynsze) związane z wyżej wymienionymi obiektami i urządzeniami oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 wymienionej ustawy opodatkowaniu podlegać będzie zatem dochód z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez Spółdzielnię (bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany). Działalnoscią taką jest np. wynajmowanie lokali użytkowych nieobjętych własnościowym prawem do lokali, odpłatne udostępnienia ścian budynków, dzierżawa niezabudowanych gruntów.

W związku z tym dochód uzyskany z działalnosci gospodarczej Spółdzielnia winna opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19% zgodnie z art. 19 ust. 1 powołanej ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółdzielnię stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika