Normy mieszkaniowe WAM a rozwód
Pytanie:
"Wielkość metrażowa przydzielanej kwatery stałej żołnierzowi zawodowej służby stałej z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest zależna m.in. od posiadanych przez niego norm mieszkaniowych, których ilość zależy z kolei m.in. od posiadanego stopnia i ilości dzieci. Czy w przypadku rozwodu żołnierz będzie musiał zdać ponadnormatywne mieszkanie w przypadku, jeśli regularnie opłaca czynsz? Czy jakikolwiek wpływ na to ma fakt stażu powyżej 15 lat służby wojskowej i nabycia minimalnych praw emerytalnych i możliwości wykupu tej kwatery? Jeśli konieczne będzie zdanie mieszkania, to czy w takim wypadku WAM będzie musiał zapewnić odpowiednio mniejszą kwaterę stałą, czy może to być np. internat lub hotel garnizonowy?"
Odpowiedź prawnika: Normy mieszkaniowe WAM a rozwód
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, żołnierzowi służby stałej od dnia wyznaczenia go na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej przysługuje prawo zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym, będącym w dyspozycji Agencji, w tym również znajdującym się w zasobie:
-
towarzystwa budownictwa społecznego, w którym Skarb Państwa, reprezentowany przez Agencję, posiada akcje lub udziały albo partycypuje w kosztach budowy mieszkań w tych towarzystwach;
-
spółdzielni mieszkaniowej;
-
pozyskiwanym w drodze najmu lub leasingu.
Z kolei, przy ustalaniu powierzchni użytkowej podstawowej przydzielonego lokalu, uwzględnia się zajmowane przez żołnierza służby stałej stanowisko służbowe oraz stan rodzinny. Norma powierzchni użytkowej podstawowej przysługującej żołnierzowi z jednego tytułu wynosi 7-10 m2.
Przepisy prawa nie regulują już kwestii orzeczenia rozwodu między żołnierzem zawodowym a jego małżonkiem (do 2004 r. regulował tą sprawę art. 28 w/w ustawy). W obecnym stanie prawnym, kwestię zamieszkiwania rozwiedzionego małżonka w mieszkaniu służbowym reguluje prawo cywilne.
W związku z powyższym należy przyjąć, że orzeczenie rozwodu nie jest bezwzględną przesłanką do zdania lokalu przydzielonego żołnierzowi w trakcie trwania małżeństwa (rozwiedziony małżonek może np. nadal zamieszkiwać z żołnierzem). Lokal taki jest przydzielany na odpowiedni okres - od dnia wyznaczenia żołnierza na pierwsze stanowisko służbowe, do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej - nie wyklucza to jednak możliwości zamiany takiego lokalu (np. na mniejszy), ale na wniosek żołnierza (nie WAM). Powyższe przepisy, nie wyłączają również prawa WAM do gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, a w związku z tym kwestia mieszkaniowa w przypadku rozwodu żołnierza może być rozpatrywana w zależności od konkretnej - indywidualnej - sytuacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?