Przedstawiając powyższe Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację (...)

Przedstawiając powyższe Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, w zakresie opodatkowania zakupu ręczników, mydeł, herbaty i papieru toaletowego dla pracowników ? czy powinien odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy w wysokości 19%?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) Postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Urzędowi Miasta i Gminy w X, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w sprawie wypełniania obowiązków płatnika i poboru zaliczek na podatek dochodowy z tytułu zakupu środków higieny osobistej dla pracowników zawarte we wniosku z dnia 22 lutego 2006 roku (uzupełnione w dniu 5 kwietnia 2006 roku) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca ma zamiar w 2006 roku dokonać zakupu środków higieny osobistej i herbaty, w tym: papieru toaletowego, ręcznika, mydła i herbaty dla Swoich pracowników zgodnie z art.104 kodeksu pracy.

2. Przedmiot interpretacji: Przedstawiając powyższe Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, w zakresie opodatkowania zakupu ręczników, mydeł, herbaty i papieru toaletowego dla pracowników ? czy powinien odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy w wysokości 19%?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko Wnioskodawca przedstawił pogląd, iż należy odprowadzić podatek od świadczeń rzeczowych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z art.12 ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Jak z treści tego przepisu wynika, świadczenia rzeczowe przekazane pracownikom na podstawie przepisów kodeksu pracy korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w całości. Wobec powyższego Pracodawca wypełniając obowiązku płatnika, nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy ponieważ wartość takich świadczeń nie stanowi przychodu ze stosunku pracy w myśl cytowanego art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika