Pytanie dot. sposobu przeliczania waluty obcej na fakturze wewnętrznej.

Pytanie dot. sposobu przeliczania waluty obcej na fakturze wewnętrznej.

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 02.02.2006r. przez Pana ..........dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 02.02.2006r. Pan ......... przedstawił następujący stan faktyczny, zapytanie i własne stanowisko w sprawie: Jako podatnik podatku VAT Pan ........... dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych, tj. zakupu aut o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Kontrahent zagraniczny wystawia mu fakturę nie naliczając podatku VAT. Wysokość faktur przekracza 15000 EURO - należy więc dokonać płatności przelewem. Wnioskodawca pyta, czy w przypadku, gdy faktura wynosi 18000 EURO może zakupić w ciągu trzech dni po 6000 EURO, wpłacić na konto i dokonać przelewu zagranicznego? Czy należy w takim przypadku wyliczyć różnicę kursową pomiędzy kursem kantoru a średnim kursem NBP, na podstawie którego wystawiane są faktury wewnętrzne?Ponadto, czy przyjęcie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury przez zagranicznego kontrahenta jest prawidłowe?Wnioskodawca nadmienia także, iż kurs zakupu waluty w kantorze, w stosunku do kursu banku, niejednokrotnie jest niższy o około 3 - 4 grosze pomimo negocjowania kursu z bankiem, co pozwoliłoby każdorazowo zaoszczędzić około 500 PLN. Wnioskodawca uważa, że taką czynność może wykonać.

Porady prawne

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zasady przeliczania walut obcych na złote obowiązujące przy wystawianiu faktur wewnętrznych uregulowane zostały w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Postanowiono w nim, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik jest obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Jeżeli podatnik nie wystawi faktury w terminie, w którym był zobowiązany do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Reasumując, przy przeliczaniu kwot wyrażonych w walucie obcej na złote na fakturze wewnętrznej dotyczącej nabycia wewnątrzwspólnotowego winien Pan stosować wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury, a jeśli taki kurs nie został wyliczony to należy zastosować kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.Natomiast dokonanie przez Pana zapłaty walutą obcą zakupioną w kantorze po kursie niższym niż kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski nie będzie miało wpływu przy przeliczaniu waluty obcej na złote na fakturze wewnętrznej wystawianej w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym. Zatem stanowisko w sprawie przedstawione w złożonym wniosku uznaje się za nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika