Czy w przypadku firmy zajmującej się organizowaniem kursów językowych dla dzieci kasowa metoda księgowania (...)

Czy w przypadku firmy zajmującej się organizowaniem kursów językowych dla dzieci kasowa metoda księgowania przychodów jest prawidłowa?

Na podstawie art.14a § 4 i art.216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r Nr 8 poz.60 z póżn.zm) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko w sprawie, zawarte we wniosku z dnia 06.03.2006r data wpływu do tut. organu 06.03.2006r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Porady prawne

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż w październiku 2005r. Podatnik rozpoczął w ramach działalności gospodarczej organizowanie kursów językowych dla dzieci. Źródłem przychodów są wpłaty rodziców za przeprowadzane zajęcia. Lekcje są prowadzone przez nauczycieli zatrudnionych na podstawie umów o dzieło. Ze względu na fakt, iż wykonywana działalność nie posiada statusu szkoły, Podatnik nie podpisuje umów z rodzicami. Rodzice wpłacają należność za semestr nauki jednorazowo lub w ratach przelewem bankowym lub bezpośrednio gotówką (druki KP). Przychody miesięczne są wyliczane na podstawie faktycznych wpłat rodziców w danym miesiącu.

Pytanie podatnika:

Czy w przypadku firmy zajmującej się organizowaniem kursów językowych dla dzieci kasowa metoda księgowania przychodów jest prawidłowa?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W piśmie Podatnik wyraża stanowisko, iż z braku statusu szkoły, należność za semestr nauki można dokonywać jednorazowo lub w ratach przelewem bankowym lub bezpośrednio gotówką (druki KP).

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art.14 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr14 poz.176 z póżn. zm) za przychód z działalności, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 3,uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usługZgodnie z art.14 ust.1c updof za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.1, uważa się z zastrzeżeniem ust.1e-1g, dzień wystawienia faktury ( rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca,w którym:1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach

Zgodnie z art.14 ust.1f jeżeli podatnik:1) jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku oraz2) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów ,oraz3) ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli fakturanie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona, w przypadku gdy zdarzenia , o których mowa w ust.1c,nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.Z wyżej wymienionych przepisów nie wynika że można ewidencjonować przychody tak zwaną metodą kasową.

A zatem nie istnieje kasowa metoda ewidencjonowania przychodów.Metoda kasowa dotyczy ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów.Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z Nr14 z 2000r poz.176 z póżn. zm) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 przyjmuje się że aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między jego poniesieniem a osiągnięciem przychodu zachodzić musi związek przyczynowo- skutkowy tego rodzaju że poniesie wydatku wpływa na powstanie lub powiększenie przychodu. Koszty uzyskania przychodów u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą być ewidencjonowane metodą kasową lub memoriałową.Zgodnie z zasadą określającą moment potrącania kosztów uzyskania przychodów w myśl z art.22 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust.5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, przepis ten definiuje zasadę potrącania kosztów w momencie ich poniesienia, bez względu na to jakiego okresu dotyczą potocznie zasada ta jest określana jako metoda kasowa - o momencie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego decyduje dzień zapłaty, czyli moment faktycznego poniesienia wydatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika