Dotyczy kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do (...)

Dotyczy kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu motocykla.

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.07.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 26.07.2006r. Wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu motocykla.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan samodzielnie działalność gospodarczą i jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT. Do poruszania się po mieście - dojazdu do klientów - wykorzystuje Pan motocykl, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy, ponieważ jego wartość w dniu zakupu wynosiła 3.200 zł. brutto.

Zdaniem wnioskodawcy, przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu motocykla przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących to nabycie.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.

Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, tzn. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Definicję pojazdu samochodowego i motocykla zawiera ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. r 2003r. Nr 108, poz. 908 ze zm.). W myśl art. 2 ust. 33 powołanej ustawy pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (z wyjątkiem ciągników rolniczych). Natomiast art. 2 ust. 45 ww. ustawy mówi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Ponieważ w myśl powołanych przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym motocykl jest pojazdem samochodowym, a z racji konstrukcji jego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, zgodnie z art 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT przy zakupie paliwa wykorzystywanego do jego napędu podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika