Prowadzę w Niemczech pozarolniczą działalność gospodarczą. Rzeczywisty dochód z tej działalności (...)

Prowadzę w Niemczech pozarolniczą działalność gospodarczą. Rzeczywisty dochód z tej działalności znany jest dopiero po podsumowaniu przez niemieckiego doradcę podatkowego wszystkich przychodów i wydatków związanych z tą działalnością. Moje pytanie dotyczy daty przeliczenia uzyskanego z tytułu tej działalności dochodu z Euro na PLN. Moim zdaniem, całość osiągniętego w Niemczech dochodu powinna zostać przeliczona wg kursu na dzień 31 sierpnia roku podatkowego.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działającna podstawie art.216 oraz art.14a §1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia 02.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


potwierdzić stanowisko zawarte w Pana wniosku.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że osiąga Pan w Niemczech dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko. Dochody te jest Pan obowiązany uwzględnić w zeznaniu rocznym do obliczenia stopy procentowej dla ustalenia należnego podatku dochodowego od dochodu osiągniętego w Polsce.
Rzeczywisty dochód z działalności prowadzonej w Niemczech jest Panu znany dopiero po podsumowaniu przez niemieckiego doradcę podatkowego wszystkich przychodów i wydatków związanych z tą działalnością. W/w pismem zwrócił się Pan o wyjaśnienie z jaką datą należy przeliczać z euro na PLN wartość dochodu z działalności gospodarczej osiągniętego w Niemczech.
W Pana opinii całość dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w Niemczech powinna zostać przeliczona według kursu z dnia 31 grudnia roku podatkowego. Tak obliczona wysokość dochodu powinna być wzięta pod uwagę do ustalenia stopy procentowej podatku dochodowego od dochodów osiągniętych w Polsce.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art.9 ust.2 i art.27 ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

W myśl art. 27 ust.8 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę do wyliczenia stopy procentowej stanowi suma dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ust.1 ustawy oraz dochodów z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnionych od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że w stanie faktycznym przedstawionym przez Pana we wniosku do ustalenia stopy procentowej należy wziąć pod uwagę osiągnięty w Niemczech dochód z działalności gospodarczej przeliczony według kursu ogłoszonego na dzień 31 grudnia roku podatkowego.
Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika