Czy w opisanej sytuacji kwota odsetek jest przychodem z działalności gospodarczej?

Czy w opisanej sytuacji kwota odsetek jest przychodem z działalności gospodarczej?


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 18 kwietnia 2005 roku roku, w zakresie dwóch pierwszych pytań za prawidłowe, a w zakresie trzeciego pytania za nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych.

Otrzymał Pan w postępowaniu upominawczym przed Sądem Okręgowym w Warszawie nakaz zapłaty na rzecz Pana firmy pewnej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami oraz tytułem zwrotu kosztów sądowych i kosztów zastępstwa procesowego. Egzekucja obecnie jest realizowana przez komornika sądowego.

Zwraca się Pan z prośbą o interpretację, czy zasądzone w postępowaniu sądowym i wypłacone przez wierzyciela odsetki za zwłokę są przychodem podatkowym, w jaki sposób zaewidencjonować je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz wg jakiej stawki podatku je opodatkować.

Stoi Pan na stanowisku, iż przychodem podatkowym naliczone odsetki staną się z chwilą ich uregulowania, należy je ująć w rubryce -'pozostałe przychody' podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a podatek winien wynosić 19% bez względu na obrót ze sprzedaży osiągnięty w danym roku.

Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3 /pozarolnicza działalność gospodarcza/, uważa się kwoty należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. A zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt. 2 tej ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Tak więc, przyjąć należy, że wypłata przedmiotowych odsetek stanowi przychód z działalności gospodarczej, a otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela w dacie ich otrzymania. Należy je więc ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w rubryce - 'pozostałe przychody'.

Natomiast wysokość podatku należy określić na zasadach ogólnych, a nie jak Pan stwierdza we wniosku, wg stawki 19%, bez względu na osiągnięty obrót.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika