Czy w/w dopłaty stanowią przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy w/w dopłaty stanowią przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zawarte we wniosku złożonym dnia 29 maja 2006 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pan osobą fizyczną, prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą. Prowadzi Pan zdywersyfikowaną działalność gospodarczą, polegającą na uzyskiwaniu przychodów objętych VAT oraz przychodów nie dających prawa do odliczenia od nich podatku naliczonego. Uzyskuje Pan także przychody z działalności rolniczej. W 2005 roku wystąpił Pan z wnioskiem do ARiMR o przyznanie dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych oraz dopłat z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

W związku z powyższym zadaje Pan następujące pytanie, czy w/w dopłaty stanowią przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Stoi Pan na stanowisku, iż ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, dlatego też kwota otrzymanej od ARiMR dopłaty bezpośredniej, do posiadanych gruntów rolnych, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem PIT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Warunki i tryb udzielania producentom rolnym płatności bezpośrednich do gruntów rolnych określonych przepisami Unii Europejskiej określa ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004r. Nr 6, poz. 40). Art. 2 ust. 1 powołanej powyżej ustawy stanowi, że płatności bezpośrednie przysługują m.in. osobie fizycznej będącej posiadaczem gospodarstwa rolnego, na będące w jej posiadaniu grunty rolne utrzymane w dobrej kubaturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska. Dopłaty bezpośrednie do powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego są dopłatami do bieżącej działalności rolniczej. Środki finansowane z budżetu Unii Europejskiej kierowane są do gospodarstw rolnych w każdym roku i mają ścisły związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie rolnym, a więc bezpośrednio wpływają na przychody z działalności rolniczej gospodarstwa, producenta rolnego. Dla celów podatku dochodowego działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Definicja ta określa jedynie rodzaje działalności zaliczanych do działalności rolniczej. Przyjmując działalność rolniczą za źródło przychodów uzasadnione jest uznanie wszystkich przychodów z tego źródła za ich integralną część. W świetle powyższego dopłaty bezpośrednie stanowią przychody z działalności rolniczej gospodarstw rolnych.

W świetle art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż kwota otrzymanej dopłaty bezpośredniej, jako przychód z działalności rolniczej, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika