Pytanie dotyczy prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur zakupu dotyczących remontu (...)

Pytanie dotyczy prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur zakupu dotyczących remontu nieruchomości stanowiących wspólność majątkową.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 22.09.2006r. (wpływ do Urzędu Skarbowego 27.09.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur zakupu dotyczących remontu nieruchomości stanowiących wspólność majątkową, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia:


uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podatnik od maja 2004 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą ?C? (jest podatnikiem podatku od towarów i usług).

W ramach prowadzonej działalności podatnik remontuje pałac w miejscowości X oraz dokonuje adaptacji siedliska w miejscowości Y na budynki wypoczynkowe w gospodarstwie agroturystycznym.

W przypadku siedliska w miejscowości Y zakupione budynki zostały praktycznie wyburzone w całości, a na ich miejsce powstają nowe obiekty. Według informacji zawartych we wniosku obydwie nieruchomości, po wyremontowaniu będą stanowiły gospodarstwa agroturystyczne lub pensjonaty i zostaną wykorzystane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podatnik informuje również, że na bieżąco odlicza podatek od towarów i usług naliczony wynikający ze związanych z realizowanymi inwestycjami faktur zakupu, które są wystawiane na ?C?.

Z przedmiotowego zapytania wynika, że po zakończeniu remontu obydwie nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a wydatki związane z realizowanymi inwestycjami powiększą wartość początkową środków trwałych. We wniosku zawarto informacje, że przedmiotowe nieruchomości zostały nabyte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej podatnika. Pozwolenie na budowę dotyczące realizacji tych inwestycji zostało wydane na małżonka podatnika.

Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, a nieruchomości zostały zakupione za środki pieniężne stanowiące wspólność majątkową. Małżonek nie prowadzi działalności gospodarczej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przysługuje jej prawo odliczenia całości podatku od towarów i usług z faktur zakupu dotyczących remontu nieruchomości stanowiących wspólność majątkową.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Jak stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje ( w myśl ust. 2 ww. artykułu) wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności podlegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. wyżej ustawy ? w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust.1 pkt 1 lit.a ww. ustawy). Przy czym, już sam zamiar wykorzystania nabywanych towarów i usług do czynności opodatkowanych upoważnia podatnika do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur zakupu.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika