Pytanie podatnika dotyczy zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku (...)

Pytanie podatnika dotyczy zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.10.2006r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 05.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 21 ust. 1 pkt. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku ? za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Wnioskiem z dnia 02.10.2006r. podatnik wystąpił o udzielenie interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie .

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest żołnierzem zawodowym. Na mocy rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP nr xy z dnia 15.06.2005r. został zatrudniony w Polskim Przedstawicielstwie Wojskowym w Kwaterze Głównej NATOw Brukseli, na stanowisku starszego specjalisty ds. Sił Powietrznych na okresod 01.08.2005r. do 31.07.2008r. Wynagrodzenie, które było mu wypłacane, nie było otrzymywane tytułem należności pieniężnych przysługujących żołnierzom jednostek wojskowych użytych poza granicami kraju w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa lub państw sojuszniczych, misji pokojowych, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, jak też nie było wypłacane tytułem należności pieniężnych przysługujących żołnierzom pełniącym funkcję obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych.

Według oceny podatnika, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktycznyoraz zastrzeżenie, o którym mowa w art. 21 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 20 tej ustawy, przysługuje również żołnierzom zawodowym, a zatem i podatnikowi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowymod osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemuod całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl przepisów art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowegosą części dochodów osób o których mowa powyżej, przebywających czasowo za granicąi uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowejlub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicamikraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust.

15 ustawy.Art. 21 ust. 15 stanowi natomiast, iż zwolnieniu o którym mowa w ust. 1 pkt. 20,nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związkuz jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmulub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnioneod podatku na podstawie ust. 1 pkt. 83.

Skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1pkt 20, zależne jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek prawnych: po pierwsze, od tegoczy podatnik w danym roku podatkowym przebywał czasowo za granicą, oraz po drugie od tego, czy w okresie tego czasowego pobytu za granicą uzyskiwał dochody ze stosunku pracy.Pojęcie pobytu czasowego reguluje art. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2001r. Nr 87 poz. 960 ze zmian.) z którego wynika, że pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowościpod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Ponadto, istotnym składnikiem zawartej przez podatnika umowy o pracę jest określenie miejsca wykonywania tej pracy. Jeżeli pracownik wykonuje zadania określone przez pracodawcę poza miejscowością,w której znajduje się stałe miejsce jego pracy, mówimy wówczas o podróży służbowej. Należności otrzymywane przez pracownika z tytułu odbywania podróży służbowej poza granicami kraju korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznychna podstawie art. 21 ust.1 pkt 16 w granicach limitu określonego w tym przepisie. Podróż służbowa nie może być jednak utożsamiana z czasowym przebywaniem za granicą w rozumieniu art. 21 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.

A zatem podatnik z tytułu wykonywania pracy za granicą może skorzystać z jednego z wyżej opisanych zwolnień. O tym, które zwolnienie będzie miało zastosowanie, decyduje miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę. Jeżeli więc podatnik faktycznie przebywa czasowo poza granicami kraju, czyli zamieszkuje w Belgii bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, oraz z zawartej umowy o pracę wynika, że zadania określone przez pracodawcę podatnik wykonywał w miejscowości, w której znajduje się stałe miejsce pracy ? podatnik może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 20 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawionystan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wnioskuza prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika