Pytanie dotyczy obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodów (...)

Pytanie dotyczy obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodów specjalnych.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 12.06.2007r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego dn. 13.06.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodów specjalnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów postanawia:

uznać stanowisko we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych i pokrewnych (9303Z). W prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje samochody typu VAN. Wnioskodawca poinformował również, że posiada zaświadczenie okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz wpis w dowodzie rejestracyjnym zawierający właściwą adnotację o spełnieniu wymagań.

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodów specjalnych?

W ocenie Wnioskodawcy powyższe prawo mu przysługuje.

W myśl art. 86 ust. 3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, nie więcej jednak niż 6.000zł.

Od tej zasady ustawodawca wprowadził jednak wyjątki i określił kategorie pojazdów, które mogą w pełni korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ust. 4 pkt. 1- 4 ustawy o podatku od towarów i usług). Są to pojazdy mające:

  • jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą (wielozadaniowy, van).
  • więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części ładunkowej ścianą lub trwałą przegrodą, a długość tej części (ładunkowej) przekracza 50% długości pojazdu,
  • otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
  • kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt. 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z ust. 5a ww. artykułu ustawy o podatku od towarów i usług kopię zaświadczenia, o którym mowa w art. 5 podatnik jest obowiązany dostarczyć, terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu Skarbowego.

W świetle powyższych uregulowań prawnych, odliczenia od podatku należnego podlega podatek naliczony przy zakupie pojazdów samochodowych specjalnych, pod warunkiem że rodzaj pojazdu udokumentowany jest zaświadczeniem okręgowej stacji kontroli pojazdów o przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu zawierającym właściwą adnotację o spełnieniu wymagań, określonych w art. 86 ust. 4 pkt. 1-4.

Wobec powyższego, mając na uwadze stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę oraz treść powołanych przepisów prawa podatkowego, postanowiono jak w sentencji.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika