Pytanie dotyczy kwestii pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków związanych (...)

Pytanie dotyczy kwestii pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków związanych z organizacją prezentacji.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), w odpowiedzi na wniosek z dnia 29.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków związanych z organizacją prezentacji, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Ze stanu przedstawionego we wniosku z dnia 29.06.2007 r. wynika, iż Strona we współpracy z firmą zagraniczną zamierza wprowadzić na rynek nowe produkty ? opakowania do transportu towarów niebezpiecznych. W związku z tym, że są to produkty nieznane w Polsce, rozpoczęcie sprzedaży zamierza poprzedzić prezentacją mająca na celu przedstawienie możliwych zastosowań i płynące zeń korzyści, oraz sposoby weryfikacji i ulepszenia stosowanych dotychczas rozwiązań transportowych. W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza zorganizować dwudniową prezentację w ośrodku wypoczynkowym zapewniając zakwaterowanie i wyżywienie uczestników oraz osób prezentujących, transport uczestników i sprzętu, wynajem specjalistycznej aparatury itp.

Strona zwróciła się z pytaniem czy ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków związanych z organizacją prezentacji.

Zdaniem Podatnika ma on prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z organizacją w/w prezentacji, z wyłączeniem usług noclegowych i gastronomicznych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

  1. przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usług turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
  2. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług uzależnione jest m.in. od związku nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ograniczenia tego prawa zawarte są m.in. w przepisie art. 88 ust. 1 pkt 2 i 4 w/w ustawy. Wyłączenie to dotyczy wydatków, które nie zostały uznane za koszt uzyskania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także usług hotelowych i gastronomicznych, niezależnie od ich związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu usług noclegowych i gastronomicznych. Natomiast możliwość odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pozostałych towarów lub usług związanych z organizacją prezentacji, uzależniona jest to od uznania w/w wydatków za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W postanowieniu nr 1438/DP/423-41/07/IM/43-279 z dnia 11.09.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów stwierdził, iż opisane we wniosku wydatki odpowiadają kryteriom wynikającym z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

Wobec powyższego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków poniesionych na organizację przedstawionej prezentacji.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika