Czy dla spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej pierwszy rok po utracie przez tę (...)

Czy dla spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej pierwszy rok po utracie przez tę grupę statusu podatnika zakończy się w dniu odpowiadającym końcowi roku podatkowego każdej ze spółek, jednakże nie wcześniej niż z upływem dwunastu, a nie później niż z upływem dwudziestu trzech miesięcy, oraz czy kolejny rok podatkowy spółek będzie zgodny z ich rokiem obrotowym.


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 22.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 24.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy dla spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej pierwszy rok po utracie przez tę grupę statusu podatnika zakończy się w dniu odpowiadającym końcowi roku podatkowego każdej ze spółek, jednakże nie wcześniej niż z upływem dwunastu, a nie później niż z upływem dwudziestu trzech miesięcy, oraz czy kolejny rok podatkowy spółek będzie zgodny z ich rokiem obrotowym, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

Porady prawne


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wraz z Spółką X zamierzają utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). W przypadku utraty przez PGK statusu podatnika nowy rok podatkowy dla każdej ze spółek rozpocznie się następnego dnia po dniu utraty statusu podatnika. Zakończy się natomiast w dniu, w którym kończy się rok podatkowy ustalony dla spółek PGK, nie wcześniej jednak niż z upływem 12 miesięcy, a nie później niż z upływem 23 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Spółka stoi na stanowisku, iż przy ustalaniu końca roku podatkowego należy stosować art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczący zmiany roku podatkowego, ponieważ do podatkowych grup kapitałowych przepis ten stosuje się odpowiednio. Jednocześnie uważa, iż nie znajdzie w tym przypadku zastosowania art. 8 ust. 2 ww. ustawy, ponieważ w stanie faktycznym nie dochodzi do podjęcia przez spółki działalności po raz pierwszy. Spółka na potwierdzenie prawidłowości swojego rozumowania przytacza przykład: rok podatkowy Spółki trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Jeżeli utrata statusu podatnika przez PGK nastąpi 30 czerwca 2008r., to zdaniem Strony nowy rok podatkowy dla każdej ze spółek, rozpoczynający się 1 lipca 2008r., zakończy się 31 marca 2010r. Kolejny zaś rok podatkowy rozpocznie się dla tych spółek 1 kwietnia 2010r., a zakończy 31 marca 2011r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 1a ust. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego. W następstwie utraty statusu podatnika przez podatkową grupę podatkową spółki wchodzące w skład tej grupy będą odrębnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, kontynuującymi działalność gospodarczą.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie art. 8 ust. 1 powołanej powyżej ustawy, który stanowi, iż rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust.2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Jeżeli więc w okresie przed zawiązaniem podatkowej grupy kapitałowej spółki przyjęły rok podatkowy zgodny z rokiem obrotowym trwającym od 1 kwietnia do 31 marca, to po utracie statusu podatnika przez tę grupę rok podatkowy spółek zakończy się 31 marca. Nie dochodzi w tym przypadku do zmiany roku podatkowego, bowiem obowiązujący przed powstaniem podatkowej grupy kapitałowej rok obrotowy nie został zmieniony w statucie lub umowie spółki. Tym samym po zaprzestaniu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej, ustalając koniec roku podatkowego spółek wchodzących dotąd w skład tej grupy, nie uwzględnia się zasad określonych w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. że w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego, przy czym okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. Spółek, które tworzyły uprzednio podatkową grupę podatkową, nie dotyczy również art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, który stanowi, iż w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych, albowiem w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z rozpoczęciem działalności gospodarczej po raz pierwszy, lecz kontynuacją działalności rozpoczętej jeszcze w okresie przed zawiązaniem podatkowej grupy kapitałowej. W związku z powyższym na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku spółki, której rok podatkowy pokrywa się z rokiem obrotowym trwającym od 1 kwietnia do 31 marca, w razie utraty przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika np. 30 czerwca 2008r. rok podatkowy tej spółki będzie trwał od 1 lipca 2008r. do 31 marca 2009r. Kolejny zaś rok rozpocznie się 1 kwietnia 2009r., a zakończy 31 marca 2010r. W świetle powyższego, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika