Czy w opisanym przypadku w razie uzyskania z licytacji nieruchomości ceny wyższej od ceny wywoławczej, (...)

Czy w opisanym przypadku w razie uzyskania z licytacji nieruchomości ceny wyższej od ceny wywoławczej, kwotę nadwyżki należy rozliczyć w sposób proporcjonalny, przyjmując, iż uzyskana kwota wyższa wzrosła zarówno w stosunku do części nieruchomości obciążonej VAT jak i do części zwolnionej z podatku, oraz, czy w takim przypadku proporcję wzrostu ceny należy określić na podstawie wartości nieruchomości (określonej przez rzeczoznawcę), czy też jej powierzchni?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje sprzedaży nieruchomości stanowiącej jedną działkę gruntu. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego część działki stanowi obszar przeznaczony pod zabudowę. Natomiast pozostała (większa) część przeznaczona jest pod zalesienie stref źródliskowych i stoków oraz zieleń parkową. Aktualnie zarówno jedna jak i druga część działki użytkowana (wykorzystywana) jest na cele produkcji rolnej. Dostawa w części obejmującej działkę przeznaczoną pod zabudowę podlega opodatkowaniu wg stawki 22 %, zaś w pozostałej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (vide też postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nr 1471/NTR1/443-168a/06/LS).

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż cena uzyskana w licytacji winna uwzględniać wzrost wartości opodatkowanej proporcjonalnie do udziału w całej nieruchomości gruntu opodatkowanego VAT, stosownie do proporcji wynikającej z udziału wartości gruntu opodatkowanego i zwolnionego określonych w cenie wywoławczej.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawę opodatkowania stanowi obrót, rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy, zwiększona o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W związku z tym stwierdzić należy, iż opodatkowany właściwą stawką podatku winien zostać obrót osiągnięty przez Stronę z tytułu sprzedaży każdej z ww. części zbywanej nieruchomości. Skoro cena wywoławcza określona została łącznie dla obu części (jedna cena) i nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie kwoty uzyskanej w toku licytacji nadwyżki ponad tę cenę do każdej z tych części, za uzasadnione w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego uznać należy posłużenie się proporcją. Przy tym za racjonalny (celowy) uznać należy pogląd, iż w takim wypadku podstawą obliczenia proporcji winien być udział wartości gruntu opodatkowanego i zwolnionego w cenie wywoławczej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika