Czy Spółdzielnia może zaliczyć kwoty składek dla ZUS do kosztów uzyskania przychodów m-ca października (...)

Czy Spółdzielnia może zaliczyć kwoty składek dla ZUS do kosztów uzyskania przychodów m-ca października 2006 r jeśli przelew został zrealizowany 2 listopada z winy banku?


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 15 listopada 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 16 listopada 2006 r.)


postanawia


uznać stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż XXX w dniu 31 października 2006 r. złożyła dyspozycje przelewów do Banku S. A. I Oddział w Warszawie na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na kwoty 360889,74 PLN, 40 425,71 PLN oraz 122 491,87 PLN. Z winy Banku przelew został zrealizowany przez Bank w następnym dniu roboczym tj. 2 listopada 2006 r.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółdzielnia wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:Czy Spółdzielnia może zaliczyć kwoty składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do kosztów uzyskania przychodów miesiąca października 2006 r. ?

Zdaniem Podatnika wydając dyspozycje Bankowi 31 października 2006 r. i mając środki na koncie Spółdzielnia wypełniła wszystkie procedury terminowej zapłaty dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zaliczenia kwot składek na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodów miesiąca października 2006 r.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami uznając stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe, informuje, co następuje:

Na podstawie art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000, Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 stycznia 2007 r. kosztami uzyskania przychodów były koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 57 a w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do ZUS składek z zastrzeżeniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie innych ustaw ? od nagród i premii, wypłacanych w gotówce lub papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym określonych w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r., Nr 137, poz. 887 ze zm.), w części finansowanej przez płatnika składek.

Z cytowanych przepisów wynika, że do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone tylko opłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a więc dopiero po spełnieniu tej ustawowej przesłanki Spółdzielnia będzie mogła zaliczyć przedmiotowe wydatki w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa, że w obrocie bezgotówkowym dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego, tj. dzień, w którym dokonano zmniejszenia stanu rachunku zobowiązanego o przekazywaną kwotę. Dla ustalenia tej daty nie ma znaczenia dzień wystawienia dokumentu, na podstawie którego operacja bankowa jest dokonywana, ani dzień uznania (zwiększenia stanu) rachunku wierzyciela. W szczególności wystawienie przez zobowiązanego polecenia przelewu w określonym dniu nie spowoduje uznania tej daty za termin zapłaty, gdy bank wykona polecenie później ? czy to np. w następnym dniu roboczym, gdy polecenie złożono po wyznaczonej przez bank godzinie, czy wskutek nieposiadania na rachunku odpowiedniej sumy. W związku z powyższym wydanie przez Spółkę dyspozycji bankowi w dniu 31 października 2006 r. oraz posiadanie środków na koncie nie oznacza dokonania zapłaty składek ZUS.

W konkretnym stanie faktycznym opisanym we wniosku zapłata składek na ubezpieczenie społeczne nastąpiła w dniu 2 listopada 2006 r., a więc zgodnie z w/w przepisami będą one stawiły koszty uzyskania przychodów miesiąca listopada 2006 r. Zatem stanowisko Podatnika przedstawione powyżej należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2007 r. art. 15 ust. 1 (Dz. U. Z 2006 r., Nr 217, poz. 1589) otrzymał następujące brzmienie: Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższa zmiana ma charakter uściślający treść tego przepisu w wersji obowiązującej przed 1 stycznia 2007 r. i nie zmienia zasadności interpretacji przytoczonej powyżej, zarówno w stanie prawnym przed i po 1 stycznia 2007 r.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji pominął, jako niedotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego, wszelkie dane liczbowe.

Ponadto zauważyć należy, że załączone do wniosku kserokopia zaświadczenia Banku S.A. I Oddział w Warszawie nr ....... oraz wyjaśnienie Banku S.A. I Oddział w Warszawie nr ..... nie mają wpływu na treść interpretacji. Ustawodawca bowiem w w/w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 57 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieopłaconych składek ZUS od winy Podatnika lub innego organu (np. Banku).

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 ? 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika