Obowiązkowe składki - działalność gospodarcza
Pytanie:
"Zarejestrowałem w tym miesiącu działalność gospodarczą. We wpisie figuruje data 26 czerwca jako dzień rozpoczęcia działalności. W tym samym dniu kończy mi się umowa o pracę. Jakie składki i w jakiej wysokości będę musiał z tego tytułu opłacić (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Czy dla powstania obowiązku ubezpieczeniowego decydujące znaczenie ma data podana w zaświadczeniu o wpisie do działalności gospodarczej, czy może jednak data podawana w zgłoszeniu do urzędu skarbowego w aktualizacji NIP-u, w przypadku gdy jest późniejsza? "
Odpowiedź prawnika: Obowiązkowe składki - działalność gospodarcza
Na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i chorobowemu. Natomiast ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają na swój wniosek. Osoby te podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej do dnia jej zaprzestania. Tak więc momentem, od którego osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zostaje objęta obowiązkiem ubezpieczenie jest dzień rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej podany we wniosku o dokonanie wpisu do ewidencji. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe osób prowadzących pozarolniczą działalność opłacają w całości te osoby. Osoby te same obliczają i przekazują co miesiąc do Zakładu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu. Zgodnie z art. 22 ustawy, stopy procentowe składek wynoszą: 1) 19,52% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie emerytalne, 2) 13,00% podstawy wymiaru - na ubezpieczenia rentowe, 3) 2,45% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie chorobowe, 4) od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru - na ubezpieczenie wypadkowe Na podstawie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia osoby prowadzące pozarolnicza działalność gospodarczą podlegają również obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje na takich samych warunkach jak obowiązek ubezpieczenia społecznego – z chwilą rozpoczęcia wykonywania działalności. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą osoby te wraz z ze zgłoszeniem ubezpieczenia społecznego składają zgłoszenie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki. W przypadku osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą podstawą wymiaru składki stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego wynagrodzenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?