Czy podatek VAT nalicozny zawarty w fakturach za usługi doradcze związane z pozyskiwaniem dotacji podlega (...)

Czy podatek VAT nalicozny zawarty w fakturach za usługi doradcze związane z pozyskiwaniem dotacji podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług?


W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 13. 02. 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 13. 02. 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

Porady prawne


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe


UZASADNIENIE


Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w celu zwiększenia produkcji, możliwości produkcji nowych wyrobów, zmniejszenia bezrobocia, poprawy warunków pracy i ich dostosowania do wymogów unijnych, zrealizowała, na terenie zakładu produkcyjnego w miejscowości Ciechanowiec, inwestycje polegające na zakupie maszyn i modernizacji budynku produkcyjno- socjalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz zbudowaniu i wyposażeniu stacji uzdatniania wody. Spółka zawarła umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie przyznania ze środków programu SAPARD dotacji na wyżej wymieniony cel. Aby wniosek w sprawie przyznania dotacji był dobrze przygotowany i nie został odrzucony, prace nad jego przygotowaniem zostały zlecone firmie specjalizującej się w tym zakresie. Firma doradcza wystawiła faktury VAT za sporządzenie przedmiotowego wniosku. Spółka zaznacza, że koszty opracowania wniosku nie kwalifikowały się do refundacji w ramach programu SAPARD, ponieważ refundacja przewidywała jedynie 50% wartości zakupu środków trwałych i nakładów na modernizację. Ponadto Spółka nadmienia, że koszty związane z opracowaniem wniosku o dotację nie podwyższyły wartości środków trwałych stanowiących podstawę odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawca pyta, czy podatek od towarów i usług naliczony w fakturach za usługi doradcze polegające na opracowaniu wniosku o udzielenie dotacji w ramach programu SAPARD, może zostać odliczony w świetle art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zdaniem Spółki podatek od towarów i usług naliczony zawarty w fakturach za usługi doradcze związane z pozyskiwaniem dotacji podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ww. ustawy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdza co następuje:

Art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zawiera generalną zasadę, zgodnie z którą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak szereg wyjątków.

W myśl art. 88 ust.

1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z brzmieniem powyższych przepisów, Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdy brak możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu nr 1472/ROP1/423-34-112/06/AJ z dnia 13 kwietnia 2006 r. dotyczącym przedmiotowej sprawy stwierdził, iż poniesione przez Spółkę koszty na opracowanie wniosku oraz analiz związanych z otrzymaniem dotacji na sfinansowanie środków trwałych nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu ponieważ związane są z przychodami zwolnionymi od podatku dochodowego.

W związku z powyższym Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, określonego w fakturach VAT za usługi doradcze związane z pozyskiwaniem dotacji z programu SAPARD, na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika