Podatnik jako producent wyrobów cukierniczych, chciałby stosować do swoich produktów aromaty produkowane (...)

Podatnik jako producent wyrobów cukierniczych, chciałby stosować do swoich produktów aromaty produkowane na bazie alkoholu etylowego. Zwrócił się więc z pytaniem, jakie warunki powinien spełnić aby kupować w/w surowiec do produkcji, bez naliczania akcyzy?

Zgodnie z zapisem § 18 ust. 1b rozporządzenia z dnia 26 kwietnia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego ( Dz. U. Nr 97, poz. 966), zmienione rozporządzeniem MF z dnia 11 sierpnia 2004r. ( Dz. U. Nr 181, poz. 1875 ) zwalnia się od akcyzy olejki eteryczne, mieszaniny substancji zapachowych, zawierające w swym składzie alkohol etylowy, stosowane do produkcji artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o zawartości alkoholu nieprzekraczjącej 1,2% objętości.Zwolnienie o którym wyżej mowa ma pod warunkiem, że:

  1. podmiot uprawniony do zwolnienia, nabywający wyrób określony w ust. 1b w/w paragrafu dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupiony wyrób zostanie zużyty do celów określonych w ust. 1b § 18 cyt. rozporządzenia.
  2. podmiot uprawniony do zwolnienia będzie przekazywał do właściwego naczelnika urzędu celnego do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, oświadczenia o ilości i sposobie wykorzystania zwolnionego wyrobu akcyzowego.
  3. podmiot uprawniony posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym ( Dz. U. 29, poz. 257 z późn. zm. ) wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, potwierdzające zamówienie na odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; właściwy naczelnik urzędu potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczeń właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy.
  4. nabycie wyrobów zharmonizowanych nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy
  5. podmiot korzystający ze zwolnienia prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania wyrobów zwolnionych.

Jak wynika z powyższego, ewidencja powinna być prowadzona przez podatnika w sposób pozwalający na identyfikację przeprowadzonych operacji gospodarczych określenie ilości i sposobu wykorzystania wyrobów zwolnionych.

Porady prawne

Jak wynika z powyższego, ewidencja powinna być prowadzona przez podatnika w sposób pozwalający na identyfikację przeprowadzonych operacji gospodarczych określenie ilości i sposobu wykorzystania wyrobów zwolnionych.

Powyższa odpowiedź na zapytanie podatnika dotyczy stanu faktycznego opisanego w zapytaniu oraz stanu prawnego na dzień 29. 12.2004r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika