Czy kwota umorzonych odsetek od kredytu bankowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy kwota umorzonych odsetek od kredytu bankowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Podatniczka w 2004 r. zawarła z bankiem Umowę Ugody ?Przystąpienia do Długu przysługującego bankowi od jej syna z tytułu umowy kredytu, w której zobowiązała się spłacić zaległą kwotę kapitału. Bank zobowiązał się odstąpić od dochodzenia kwoty odsetek. Umowa została wykonana. Bank odstąpił od roszczenia odsetek, przysyłając informację PIT-8C o uzyskanym przychodzie w wysokości umorzonych odsetek. Zdaniem podatniczki, kwota umorzonych odsetek od kredytu nie stanowi przychodu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do przepisów art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Porady prawne

Zgodnie z art. 10 ust. 1 w/ w ustawy, źródłami przychodów są między innymi stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza, jak również inne źródła.
Za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności dopłaty, nagrody i inne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Ustawodawca określając w art. 11 ustawy ogólną definicję przychodu osoby fizycznej wskazał w niej trzy zasadnicze grupy przysporzeń, których otrzymanie rodzi na gruncie podatku dochodowego powstanie przychodu. Do przysporzeń tych zalicza się:

- pieniądze i wartości pieniężne

- wartość świadczeń w naturze

- wartość innych nieodpłatnych świadczeń.

Powszechnie przyjmuje się iż w pierwszej grupie przychodów mieszczą się oprócz samych pieniędzy np. weksle, czeki, przekazy, polecenia przelewu itp. Świadczenia w naturze to przede wszystkim otrzymane przez podatnika rzeczy i prawa, natomiast inne nieodpłatne świadczenia- usługi oraz udostępnione podatnikowi rzeczy lub prawa.

Jak wynika z obowiązującego od 1 stycznia 2001 r. przepisu art. 42 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy podmiot, który w trakcie roku dokonał osobie fizycznej wypłaty należności lub świadczeń podlegających opodatkowaniu od których nie istniał obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy zobowiązany jest złożyć informację PIT-8C.
W przedmiotowej sprawie w związku z zawarciem przez Podatniczkę Umowy Ugody ? Przystąpienia do Długu i tym samym przejęcie zobowiązań syna, umorzone odsetki stanowią dla Podatniczki przychód z nieodpłatnego świadczenia. Przychód ten powstał w momencie umorzenia odsetek. Zatem bank prawidłowo wystawił informację PIT-8C o uzyskanym przychodzie z innych źródeł.
Przychód ten należy wykazać w zeznaniu o osiągniętych dochodach za rok ich uzyskania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia. Traci ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego po jej wydaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika