Czy Podatnik postąpi prawidłowo pozostawiając w kosztach uzyskania przychodów wydatki na leasing (...)

Czy Podatnik postąpi prawidłowo pozostawiając w kosztach uzyskania przychodów wydatki na leasing samochodu ciężarowego, w przypadku odsprzedaży przed upływem okresu umowy poniesionych nakładów na spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu osobie trzeciej ?

Stan faktyczny :


W grudniu 2002 r. Podatnik zawarł umowę na leasing samochodu ciężarowego, którą umawiające się strony nazwały leasingiem operacyjnym. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy a suma opłaty wstępnej, ustalonych rat leasingowych i ceny wykupu przekracza wartość początkową tego samochodu. Opłatę wstępną i zapłacone raty leasingowe Podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Porady prawne

Z uwagi na trudności finansowe firmy Podatnik został zmuszony do odstąpienia od tej umowy. Za zgodą leasingodawcy Podatnik przeniósł prawa z powyższej umowy na osobę trzecią, na którą fakturował także część poniesionych dotychczas kosztów związanych ze spłatą wartości początkowej samochodu (opłatę wstępną i część rat leasingowych stanowiących spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu).

Część poniesionych kosztów ubezpieczenia samochodu przypadających na okres przypadający po przekazaniu samochodu nowemu leasingobiorcy została przez Podatnika wystornowana z kosztów uzyskania przychodów.


Stan prawny :


Zagadnienia związane z opodatkowaniem stron umowy leasingu zostały uregulowane w Rozdziale 4 a - art. 23a ? 23l ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 23a pkt. 1 tej ustawy przez umowę leasingu - rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej 'finansującym', oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej 'korzystającym', podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Jak wynika z treści art. 23b ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co

najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zawarta umowa spełnia przesłanki wymienione w art. 23b ust.

1 ustawy z 26.07.1991 r. (została zawarta na czas oznaczony 36 miesięcy, który przekracza 40% normatywnego okresu amortyzacji wynoszącego w przypadku samochodów ciężarowych 5 lat, a suma wpłaty wstępnej, rat leasingowych i końcowej ceny sprzedaży przekroczyła wartość leasingowanego samochodu). A zatem całość ponoszonych przez Podatnika wydatków związanych z leasingowanym samochodem ciężarowym, jako poniesionych w celu uzyskania przychodów, a nie wymienionych w art. 23 ustawy stanowiła koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Tego faktu nie zmieni zaistniałe później zdarzenie przedwczesnego rozwiązania umowy i przeniesienie praw z niej wynikających za zgodą finansującego na nowego leasingobiorcę, bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie przewidział sankcji podatkowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów w przypadku wcześniejszego zakończenia leasingu.

Natomiast zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. A zatem fakturowanie przez Podatnika poniesionych nakładów na spłatę wartości początkowej samochodu na nowego użytkownika stanowić będzie podlegający opodatkowaniu przychód działalności gospodarczej.

Również poprawne jest wyksięgowanie przez Podatnika z kosztów uzyskania przychodów części poniesionych wydatków związanych z ubezpieczeniem samochodu - za okres zaprzestania używania samochodu - bowiem w tej części wydatki nie są poniesione w celu uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika