Jaka jest stawka podatku VAT od opłat eksploatacyjnych dotyczących lokali użytkowych i garaży ?

Jaka jest stawka podatku VAT od opłat eksploatacyjnych dotyczących lokali użytkowych i garaży ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.) w odpowiedzi na złożone w dniu 08.06.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy stawki podatku VAT od pobieranych przez Spółdzielnię Mieszkaniową opłat eksploatacyjnych dotyczących lokali użytkowych i garaży.
Art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535) postanawia, iż stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3 , art. 122 i art. 129 ust. 1.
Art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) postanawia, iż zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Porady prawne

Z powyższego wynika, iż zwolnione od podatku będą czynności związane z:
- eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni,
- zobowiązaniami spółdzielni z innych tytułów,
- eksploatacją i utrzymaniem lokali członków spółdzielni będących właścicielami lokali,
- eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych,
- innymi kosztami zarządu związanymi z z nieruchomościami wspólnymi,
- działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnięstanowiące element opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych wykonywane na rzecz członków spółdzielni którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni.

W związku z faktem, iż powyższe zwolnienie dotyczy wyłącznie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi - spółdzielnia mieszkaniowa, zgodnie z art. 41 ust. 1 i art. 19 ust. 13 pkt 11 cyt. ustawy, od pobieranych opłat eksploatacyjnych związanych z lokalami użytkowymi i garażami, winna naliczyć 22 % podatek VAT.

Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, czyli cała kwota należna z tytułu sprzedaży lub świadczenia usługi pomniejszona o kwotę podatku VAT.
Podstawą opodatkowania stanowi zatem - cały czynsz (w skład którego mogą wchodzić także opłaty z tytułu zużycia wody oraz wywozu nieczystości, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości, opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, niezależnie od udokumentowania sposobu przyjętej kwoty podatku od nieruchomości i jego wielkości, łącznie z innymi kosztami - czyli cała kwota należna z tytułu usługi).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 w/wym. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ? członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania przedmiotowego pisma.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika