Czy sprzedaż lokalu użytkowego w którym prowadzona jest działalność gospodarcza będzie opodatkowana (...)

Czy sprzedaż lokalu użytkowego w którym prowadzona jest działalność gospodarcza będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, jeśli lokal był w części wynajmowany w 2005 roku i odprowadzony był podatek od towarów i usług ?

Na podstawie art. 216, art 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zmianami) oraz art.25 §1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199 z 2005 r.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2006r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług medycznych sklasyfikowanych (wg PKD do grupy 85.12.z), jest podatnikiem podatku od towarów i usług przedmiotowo zwolnionym, wraz z małżonką jest współwłaścicielem lokalu użytkowego, położonego w Lublinie przy ul. ... . Przedmiotowy lokal został nabyty 17.12.1988 r. na podstawie przydziału na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego. Podatnik od 15.06.1989 r. w w/w lokalu prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych. Lokal nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie był amortyzowany.

Zapytanie dotyczy: czy sprzedaż lokalu użytkowego w którym prowadzona jest działalność gospodarcza będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, jeśli lokal był w części wynajmowany w 2005 roku i odprowadzony był podatek od towarów i usług.

Zajęto stanowisko: podatnik twierdzi, że sprzedaż lokalu będzie czynnością jednorazową, a lokal nie został nabyty w celu dalszej odsprzedaży w związku z powyższym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (teks jednolity Dz. U nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przy czym czynności określone w ust. 1 - zgodnie z art.5 ust.2 cyt. ustawy podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Natomiast art. 7 ust.

1 stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego: zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl ust. 2 pkt. 1 cyt. art. 43 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt. 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Jednakże ust. 6 stanowi, iż zwolnienia o którym mowa w ust. 1pkt. 2, nie stosuje sie do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt. 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż sprzedaż używanych budynków, budowli i ich części korzystać może ze zwolnienia z podatku od towarów i usług pod warunkiem spełnienia określonych przez ustawodawce wymogów. Aby uznać budynek za używany musi upłynąć pięć lat licząc od końca roku, w którym zakończono budowę. Nie jest przy tym istotne, aby budynek był faktycznie używany przez sprzedającego. Budynek ten może być np. przedmiotem najmu.

Zatem jeżeli warunek o którym mowa w art. 43 ust. 6 nie będzie Pana dotyczyć, to prawidłowe będzie stanowisko, iż sprzedaży tego lokalu należy zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika