Czy zmiana formy prowadzonej działalności gospodarczej spowoduje zmianę numeru NIP?

Czy zmiana formy prowadzonej działalności gospodarczej spowoduje zmianę numeru NIP?

W odpowiedzi na pismo z dnia 25.04.2004r. ? uzupełnione 08.06.2004r. - w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu wyjaśnia:

Przystąpienie drugiego małżonka do działalności prowadzonej wcześniej przez jednego i wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków na imię obojga, bez zawierania umowy spółki ( np.: cywilnej ) nie powoduje powstania nowego podmiotu i zmiany numeru NIP.

Porady prawne

Natomiast dla przekształcenia działalności prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną lub jawną przepisy ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ( Dz. U. z 1995r. Nr 142, poz. 702 z późn. zm. ) nie przewidują sukcesji numeru NIP. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 wymienionej ustawy NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową oraz przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy.

W związku z powyższym każdy nowo powstały podmiot gospodarczy ? zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o NIP - który na podstawie odrębnych ustaw jest podatnikiem, podlega obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzyma nowy numery identyfikacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika