Czy stowarzyszenie, które nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, a cele statutowe realizuje (...)

Czy stowarzyszenie, które nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, a cele statutowe realizuje w oparciu o nieodpłatną pracę społeczną swych członków oraz zebrane składki, jest zobowiązane do posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Wnioskiem z dnia 25.03.2006r. ( wpływ do tut. Urzędu w dniu 27.03.2006r.) stowarzyszenie zwróciło się o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i odpowiedzi na pytanie:

Czy stowarzyszenie, które nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, a cele statutowe realizuje w oparciu o nieodpłatną pracę społeczną swych członków oraz zebrane składki, jest zobowiązane do posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Zdaniem strony nie ma konkretnego przepisu, który obligowałoby stowarzyszenie do rejestracji. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym rejestrze Sądowym z Poznaniu pod numerem 00000, posiada również nadany numer statystyczny REGON.

Porady prawne

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681, ze zm.) zwanej dalej ustawą o NIP, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej. Stosownie do ust. 2 w/w przepisu obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również płatnicy podatków.

Powyższe oznacza, że obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego dotyczy podmiotów, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami lub płatnikami podatków. Podkreślenia wymaga fakt , że status podatnika określonego podatku dany podmiot zachowuje także wtedy gdy jest zwolniony z tego podatku (tak podmiotowo jak i przedmiotowo).

W związku z powyższym, stowarzyszenie jako samodzielna jednostka organizacyjna, która uzyskała osobowość prawną, podlega obowiązkowi ewidencyjnemu i obowiązane jest do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. Termin dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego reguluje art. 6 ustawy o NIP. Stosowanie do ust. 2 w/w przepisu podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej , od dnia wejścia życie ustawy, deklaracji dotyczącej zaliczki na ten podatek.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku strony i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika