Czy drogi i parkingi podlegają podatkowi od nieruchomości?

Czy drogi i parkingi podlegają podatkowi od nieruchomości?

Prezydent Miasta Tychy sprawujący funkcję organu podatkowego jednostki samorządu terytorialnego w stosunku do podatków ustalanych i pobieranych przez Gminę Tychy - w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) udziela odpowiedzi na zapytanie przedstawione w piśmie z dnia 20.07.2006 r. (data wpływu 26.07.2006 r.), w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Osoba prawna - przedsiębiorca wnioskiem z dnia 20.07.2006 r. zwróciła się do Prezydenta Miasta Tychy w trybie art.14a wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do istnienia obowiązku podatkowego w zakresie podatku - od nieruchomości - od dróg i parkingów wewnątrzzakładowych znajdujących się na nieruchomości położonej w Tychach (...). Zgodnie z wymogiem art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Zdaniem wnoszącego zapytanie, względem dróg i placów parkingowych wewnątrzzakładowych należy zastosować przepis art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w świetle, którego pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Stąd Strona stoi na stanowisku, iż przedmiotowe drogi i parkingi nie podlegają opodatkowaniu.

Porady prawne

Jednocześnie Spółka wnosząca zapytanie poinformowała, iż w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa.

Prezydent Miasta Tychy po rozpatrzeniu wniosku zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 cytowanej na wstępie ustawy o podatkach i opłatachlokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu drogowego.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje pasa drogowego, drogi czy obiektu budowlanego związanego z prowadzeniem, zabezpieczaniem i obsługą ruchu. Definicja 'pasa drogowego' oraz 'drogi' została określona w ustawie z dnia 21 marca 1985 r.o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 z późno zm.). Zgodnie z art. 4 pkt 1i pkt 2 cytowanej ustawy pasem drogowym jest wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą, natomiast droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym. Z powyższego wynika, że użyte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych sformułowania tzn. 'pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu' - odnoszą się do pojęć zawartych w ustawie o drogach publicznych. Zgodnie z art. 1 ustawy o drogach publicznych - drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Stosownie do art. 2 ust. 1 powołanej ustawy, drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Wprowadzenie określeń 'pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu' jest właściwe dla drogi publicznej, ponieważ drogi inne niż publiczne nie wymagają posiadania infrastruktury związanej z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą tego ruchu.

W konkluzji, drogi niezaliczone do jednej z powyższych kategorii dróg nie stanowiądróg publicznych i nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

W świetle powyższych wyjaśnień należy przyjąć, iż drogi i place parkingowewewnątrzzakładowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika