Czy przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest prowadzenie instruktarzu w zakresie dyscypliny (...)

Czy przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest prowadzenie instruktarzu w zakresie dyscypliny wspinaczki sportowej oraz działalności związanej z pracami remontowymi na wysokości z zastosowaniem technik alpinistycznych, ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości dotyczących zakupów dresów, butów i plecaków ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.08.2006 r. uzupełnionego w dniu 18.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dresów, butów i plecaków sportowych jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego wniosku z dnia 30.08.2006 r. uzupełnionego w dniu 18.09.2006 r. wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą związaną z instruktarzem w zakresie dyscypliny wspinaczki sportowej oraz działalność związaną z pracami remontowymi na wysokości z zastosowaniem technik alpinistycznych. W w/w stanie faktycznym podatnik zwraca się z zapytaniem, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości dotyczących zakupów dresów, butów i plecaków wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej.

Odnosząc się do przedstawionego przez podatnika stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Zwrot 'w celu' użyty w tym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego poglądem, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów, istnienia bezpośredniego lub nawet potencjalnego związku przyczynowego między wydatkami a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Działalność podatnika jak wynika z pisma, polega na świadczeniu usług związanych z instruktarzem w zakresie dyscypliny wspinaczki sportowej oraz świadczenie usług remontowych na wysokościach z zastosowaniem technik alpinistycznych.
Tak więc, jeżeli zakupiony w/w sprzęt sportowy i plecaki będzie użyty w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej w celu uzyskania przychodu to będzie on stanowił koszt uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W świetle powyższego, stanowisko Podatnika dotyczące tut. Organ uznaje za prawidłowe.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika