Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

16.2.2007

Czy stypendia socjalne wypłacane przez gminę zgodnie z ustawą o systemie oświaty korzystają ze zwolnienia (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: DP-I/415-4/7919/07

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:DP-I/415-4/7919/07
Autor:Urząd Skarbowy w Lubartowie
Słowa kluczowe: obowiązek płatnika pomoc materialna stypendia zwolnienia podmiotowe
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy stypendia socjalne wypłacane przez gminę zgodnie z ustawą o systemie oświaty korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z art. 21 ust. 1 pkt 40 czy też z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Strona 1 z 3
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 12.02.2007r. wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 12.02.2007r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Jako organ samorządu terytorialnego na mocy art. 90m ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) wójt gminy przyznaje uczniom świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym, o których mowa w art. 90c ust. 2 tejże ustawy tj. stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny. Pomoc ta jest zadaniem własnym gminy, na które otrzymuje ona dotację celową z budżetu państwa. Zasady udzielania tej pomocy materialnej określa regulamin, który zgodnie z art. 90f powołanej ustawy o systemie oświaty jest uchwalany przez radę gminy.

W związku z powyższym złożony wniosek o interpretację prawa podatkowego zawiera następujące pytanie:

?Czy wypłacane przez gminę przedmiotowe stypendia socjalne przyznane na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy ze zwolnienia wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 40b tejże ustawy? A co za tym idzie, czy wypłacając przedmiotowe świadczenia płatnik jest obowiązany do przyjmowania od uczniów oświadczeń PIT-2C oraz do sporządzania informacji PIT-8S??

Przedstawione własne stanowisko w sprawie zawiera pogląd, że przedmiotowe świadczenie pomocy socjalnej w postaci stypendium szkolnego wypełnia dyspozycję art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wobec czego płatnik nie ma obowiązku przyjmowania oświadczeń PIT-2C oraz sporządzania informacji o dochodach PIT-8S. Obowiązek ten dotyczyć będzie jedynie świadczeń przyznanych na mocy uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w ramach regionalnych bądź lokalnych programów wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, o których mowa w art. 90t powoływanej ustawy o systemie oświaty.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 5
  • 2
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • Opodatkowanie stypendiów doktoranckich

    Czy stypendia naukowe uzyskane przez polskiego doktoranta na polskiej uczelni państwowej są zwolnione od podatku? Czy stypendia naukowe uzyskane za granicą (Niemcy) przez (...)

  • Podatek od stypendium

    Mój syn za dobre wyniki w nauce w roku akademickim 2004-2005 otrzymywał od października 2005 r. stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie. Wypłata w wysokości 2000 (...)

  • Podatek dochodowy od stypendium sportowego

    Za swoje wybitne osiągnięcia sportowe pewien człowiek otrzymał z Ministerstwa stypendium sportowe. Czy od stypendium sportowego płaci się podatek?

  • Stypendium a obowiązek złożenia zeznania rocznego

    W 2006 r. otrzymywałem stypendium naukowe na AE od marca do lipca w wysokości 700 zł oraz od października do lutego 2007 w wysokości 550 zł. Czy w rozliczeniu za 2006 (...)

  • Podatek od stypendium

    Syn mój pracuje. Umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie studiuje zaocznie na studiach magisterskich na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Otrzymuje od października (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane