Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatki związane ze zwłoką w wykonywaniu robót i usług są zaliczane (...)

Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatki związane ze zwłoką w wykonywaniu robót i usług są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodu ? kara umowna

Porady prawne

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka zapłaciła karę umowną z tytułu nieterminowego oddania dokumentacji projektowej i ma wątpliwości, czy powyższe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu.

Według Podatnika wydatki związane wyłącznie ze zwłoką w wykonywaniu robót i usług są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera katalog zamknięty kar umownych i odszkodowań, których nie można uznać za koszt uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z definicji tej wynika, iż między poniesionymi wydatkami a osiągniętym przychodem musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy, tzn. że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Kosztem uzyskania przychodów będą zatem wydatki bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskanym przychodem.

Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15.02.1992r. stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu:

  1. wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,
  2. zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
  3. zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonywanych robót i usług.

Jest to katalog zamknięty. Z brzmienia powołanego przepisu wynika, iż dotyczy on jedynie zdarzeń spowodowanych wadliwością towarów lub robót i usług będących przedmiotem działalności gospodarczej. Wada jest bowiem w tym przypadku podstawową przyczyną eliminacji poniesionych wydatków z kosztów podatkowych.

Oznacza to, iż kary umowne z tytułu opóźnienia w realizacji usługi, jako nie wymienione w ww. przepisie, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile wykazują związek z prowadzoną przez podatnika działalnością i uzyskiwanymi z tego tytułu przychodami, a obowiązek ich zapłaty wynika z zawartej umowy.

Podobne stanowisko, iż tylko niektóre kary umowne ? w świetle przepisów art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15.02.1992r.- nie są kosztem uzyskania przychodów prezentuje Ministerstwo Finansów, stwierdzając, iż istotą tego przepisu jest niezaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odszkodowań (kar umownych) związanych generalnie z wadami towarów i usług, a nie z samą zwłoką w dostarczeniu towarów (pismo nr PB3/2470/GM-722-357/99 z dnia 03.09.1999r.).

Reasumując stanowisko Podatnika, dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kary umownej z tytułu nieterminowego oddania dokumentacji projektowej jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika