Bezprawne przekazanie informacji o stanie rachunku

Pytanie:

"Czy jeśli bank przekazał osobie trzeciej (nieupoważnionej) informacje dotyczące salda na moim koncie, naruszając tym samym moje dobro osobiste i tajemnicę bankową - można podjąć jakieś kroki w celu uzyskania odszkodowania?"

Odpowiedź prawnika: Bezprawne przekazanie informacji o stanie rachunku

Oczywiście, że można. Tyle tylko, że warunkiem koniecznym uzyskania odszkodowania jest wystąpienie szkody majątkowej związanej z naruszeniem tajemnicy bankowej. Proszę więc najpierw rozważyć jaka szkoda wystąpiła w tym przypadku i w jaki sposób będzie można ją udowodnić i wyliczyć. Myślę, że w ewentualnych rozmowach z bankiem pomocna będzie informacja, iż naruszenie tajemnicy bankowej jest także przestępstwem, za które zgodnie z art.171 ust.5 Prawa bankowego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Odpowiedzialności polegałby pracownik banku ujawniający tajemnicę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sofii 2012-02-01 11:11:55

    mam pytanie jeśli chodzi o komornika, który bez powiadomienia zablokował konto debetowe i nie mogę spłacać karty kred.bo pieniądze,które wpłaciłam na spłatę leżą na e-koncie a równocześnie rośnie moje zadłużenie również w banku czy to wszystko zgodne z prawem proszę o odpow.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika