W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne (...)

W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika?

Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy z dnia 15.02.1992r. stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Przy czym przepis ten stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 40, do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 16 ust. 7d ustawy z dnia 15.02.1992r.).

Porady prawne

Przez należne pracownikowi wynagrodzenie należy rozumieć wynagrodzenie brutto, a więc również tę część wynagrodzenia, która potrącana jest pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach społecznych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika oraz obliczone i pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z powyższym potrącone składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (postawienia do dyspozycji) należnego pracownikowi wynagrodzenia. O możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów decyduje data ich faktycznej wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji osoby uprawnionej.

Reasumując, obciążające pracowników składki ZUS są rozliczane dla celów ustalenia kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym pracodawcy podobnie jak wynagrodzenie. Natomiast składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę pomniejszą przychód dopiero w miesiącu wypłaty tych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika