Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży eksportowej. Umowa zawarta z kontrahentami (...)

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży eksportowej. Umowa zawarta z kontrahentami często wymaga wpłacenia przez nich zaliczki. Powyższy fakt dokumentowany jest fakturą, którą Podatnik nazywa 'fakturą zaliczkową' na eksport. Po kilku dniach odbywa się procedura eksportowa na całość dostawy. Wówczas wystawiana jest faktura eksportowa na resztę zamówienia, która jest fakturą uzupełniającą do całości dostawy i tym samym do wcześniej wystawionej faktury zaliczkowej. Wątpliwości dotyczą ujmowania po stronie przychodu otrzymanej zapłaty za fakturę zaliczkową i faktury końcowej eksportowej w sytuacji, gdy powyższe transakcje odbyły się w dwóch różnych okresach sprawozdawczych.

W dniu 24.03.2006r. został skierowany wniosek, uzupełniony pismem z dnia 05.06.2006r. (data wpływu 06.06.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu, w większości jest to sprzedaż eksportowa. Umowa zawarta z kontrahentami często wymaga wpłacenia przez nich zaliczki. Powyższy fakt dokumentowany jest fakturą, którą Podatnik nazywa 'fakturą zaliczkową' na eksport. Po kilku dniach odbywa się procedura eksportowa na całość dostawy. Wówczas wystawiana jest faktura eksportowa na resztę zamówienia. Faktura końcowa eksportowa dokumentuje sprzedaż reszty zamówienia, jest fakturą uzupełniającą do całości dostawy i tym samym do wcześniej wystawionej faktury zaliczkowej. W większości przypadków powyższe transakcje odbywają się w obrębie jednego miesiąca sprawozdawczego. Wówczas do przychodów zaliczane są faktura zaliczkowa oraz faktura końcowa eksportowa, przeliczane według średniego kursu NBP z dnia wystawienia tychże faktur.

Porady prawne

Na podstawie powyższego stanu faktycznego powstały wątpliwości czy dotyczące ujmowania po stronie przychodu otrzymanej zapłaty za fakturę zaliczkową i faktury końcowej eksportowej w sytuacji, gdy powyższe transakcje odbyły się w dwóch różnych okresach sprawozdawczych. Faktura zaliczkowa eksportowa wystawiona w dniu 28.01.2006r., faktura końcowa eksportowa wystawiona dnia 05.02.2006r. Procedura eksportowa czyli wywóz towaru za granicę oraz zgłoszenie celne - dokument SAD odbyły się w dniu 08.02.2006r.

Zdaniem składającego wniosek o pisemną interpretację prawa podatkowego, fakturę zaliczkową należy przeliczyć według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury i nie wykazywać w przychodach firmy w miesiącu styczniu. Fakturę końcową dla celów ewidencji przychodu należy przeliczyć według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury końcowej i całość transakcji ująć w deklaracji PIT-5 za miesiąc luty 2006r.

Na podstawie regulacji zawartych w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały jeszcze otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Za datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Z treści powołanego przepisu wynika, iż przychód z tytułu sprzedaży towarów handlowych powstaje w dacie wystawienia faktury bądź w ostatnim dniu miesiąca, w którym wydano towar.

W odniesieniu do przypadku wskazanego w zapytaniu, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że wystawiona przez podatnika 'faktura zaliczkowa'obliguje do wykazania jej wartości jako przychodu mimo, że nie nastąpiło wydanie towaru.

Powyższa faktura dokumentuje faktyczną sprzedaż, jest fakturą cząstkową, wystawioną na część dostawy towarów handlowych. Powyższy fakt oznacza, że podatnik ma obowiązek zaewidencjonować po stronie przychodów fakturę zaliczkową w miesiącu styczniu według średniego kursu NBP z dnia wystawienia 'faktury zaliczkowej'. Faktura, którą podatnik określa jako 'końcowa' wystawiana jest na resztę zamówienia, jest fakturą uzupełniającą do faktury zaliczkowej. Nie jest wystawiana na całość dostawy z uwzględnieniem otrzymanej zaliczki. Oznacza to obowiązek zaewidencjonowania jej wartości w miesiącu lutym przeliczając ją według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury końcowej.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do przychodów nie zalicza się m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (...). Zatem zaliczka otrzymana na poczet usługi, która zostanie wykonana w przyszłych okresach rozliczeniowych nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W takiej sytuacji datą powstania przychodu będzie data wykonania usługi, w tym również potwierdzona wystawioną fakturą VAT. Nie są zatem przychodem dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane pieniądze stanowiące zaliczkę na poczet wykonania usługi. Kwota zaliczki stanowi przychód dopiero w momencie realizacji danej usługi. Zaliczka, bez względu na jej wartość nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów. Nawet wystawienie faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki nie oznacza, że z tego tytułu powstał przychód należny.

Z treści przytaczanego powyżej art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym wynika, iż do przychodów nie zalicza się świadczeń otrzymanych na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnym okresie sprawozdawczym. Zatem przychodami nie są otrzymane pieniądze, jeżeli nie są one zapłatą za wykonane świadczenia, a jedynie stanowią zadatek, przedpłatą lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń. Jednak faktura zaliczkowa musiałaby stanowić jedynie zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń, natomiast faktura końcowa dokumentowałaby całość należności końcowych z uwzględnieniem otrzymanej zaliczki. W rozpatrywanym przypadku, faktura zaliczkowa załączona do przedmiotowego wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego wystawiona jest na część dostawy. Stanowi ona przychód z działalności gospodarczej w dniu jej wystawienia. Faktura końcowa załączona do niniejszego wniosku opiewa na pozostałą część dostawy, jej wystawienie również skutkuje powstaniem przychodu. W związku z powyższym wystawione przez podatnika faktury zarówno zaliczkowa i końcowa są fakturami cząstkowymi. W świetle przytoczonych przepisów prawa stanowisko zaprezentowane przez podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać - za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika