Czy osobie fizycznej nie prowadzącej działalnosci gospodarczej wykonujacej projekt architektoniczny (...)

Czy osobie fizycznej nie prowadzącej działalnosci gospodarczej wykonujacej projekt architektoniczny na zlecenie osoby fizycznej przysługują 50% koszty uzyskania przychodu?

W związku ze złożonym przez Panią w dni 09.06.2004 r. zapytaniem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych do źródeł przychodu zaliczana jest m.in. działalność wykonywana osobiście. Artykuł 13 pkt 8 ustawy stanowi, że przychodami z działalności wykonywanej osobiście są przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarcza, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej,
  • właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora ? jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanychz tą nieruchomością, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Jak z powyższego wynika przepisy ustawy nie przewidują, w ramach działalności wykonywanej osobiście świadczenia usług na rzecz osób indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej

Świadczenie usług dla tych osób możliwe jest tylko w ramach prowadzonej działalności przez podatnika świadczącego usługi.

Natomiast problematykę kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych określa się w wysokości 50%uzyskanego przychodu.

W przypadku działalności wykonywanej w ramach określonych w art. 13 pkt 8 w/w ustawy możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania sprowadza się do stwierdzenia czy konkretna działalność architekta w postaci np. projektu architektonicznego ma charakter działalności twórczej, a więc czy jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Ustawa ta w art. 1 ust. 2 pkt 6 stanowi, że przedmiotem prawa autorskiego są również utwory architektoniczne i architektoniczno-urbanistyczne pod warunkiem spełnienia przesłanek utworu (art. 1 ust. 1 w/w ustawy) o indywidualnym charakterze.

Jeżeli wykonywany projekt, w przypadku działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8) spełnia powyższe warunki to wykonawca ma prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b.

Jeżeli wykonywany projekt nie spełnia tych wymogów, to zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 architekt ma prawo do ustalenia kosztów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Do przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej za wykonywanie usług (projektów) dla osoby indywidualnej nie prowadzącej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie maja zastosowania koszty uzyskania przychodów (50%) określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika