Czy zwrot wkładów wniesionych przez osobę prawną z zysku po opodatkowaniu do Spółki Wodnej będzie (...)

Czy zwrot wkładów wniesionych przez osobę prawną z zysku po opodatkowaniu do Spółki Wodnej będzie podlegał opodatkowaniu jeżeli Spółka Wodna ulega likwidacji?


Na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.09.2006 r., złożonego przez Spółkę X i uzupełnionego w dniu 21.09.2006 r., dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych


- uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


W dniu 14.09.2006 r. do tut. Organu wpłynął wniosek złożony przez X S.A. z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, w którym podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :Przedsiębiorstwo państwowe X w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38 poz. 230 z późn. zm.) w 1985 r. stało się członkiem założycielem Spółki Wodnej , której zadaniem była budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanałem Obecnie zakres i przedmiot działalności spółki wodnej regulują przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r .- Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.)


W 1992 r. przedsiębiorstwo państwowe X, postawione zostało w stan likwidacji w celu prywatyzacji , zgodnie z zarządzeniem Ministra Przemysłu z dnia 20 lipca 1992 r. nr 332/Org/92. W wyniku negocjacji, prywatyzacja likwidowanego przedsiębiorstwa państwowego dokonała się w drodze sprzedaży całego majątku likwidowanego przedsiębiorstwa państwowego. W wyniku sprzedaży cały majątek, w tym : firma, znaki towarowe, księgi handlowe, nieruchomości, ruchomości, patenty, wzory użytkowe, zobowiązania, prawa wynikające z umów dzierżawy i najmu oraz pozostałe aktywa wykazane w bilansie likwidowanego przedsiębiorstwa stały się własnością X S.A. W oparciu o umowę sprzedaży oraz przepisy ustawy prawo wodne X S.A. - jako następca prawny przedsiębiorstwa państwowego - stał się członkiem spółki wodnej i od 1993 r. wnosił wkłady tytułem partycypacji w finansowaniu budowy oczyszczalni ścieków.


W związku z planowanym na dzień 31.12.2006 r. zakończeniem likwidacji Spółki Wodnej - Walne Zgromadzenie Członków podjęło uchwałę w sprawie zwrotu członkom Spółki nakładów poniesionych na współfinansowanie inwestycji 'budowa oczyszczalni ścieków 'W myśl art. 170 ust. 1 w/w ustawy - członek spółki wodnej jest obowiązany do wnoszenia składek i ponoszenia na jej rzecz innych określonych w statucie świadczeń, niezbędnych do wykonywania statutowych zadań spółki.W związku z planowanym zwrotem wniesionych do spółki wodnej składek, Podatnik zwrócił się z zapytaniem - czy w przypadku ich zwrotu (poniesionych nakładów przez P.P.X oraz X S.A.) zwrot ten będzie stanowił przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych u dotychczasowego członka spółki wodnej?


W złożonym wniosku Podatnik wyraził opinię, że w sytuacji gdy otrzyma zwrot poniesionych nakładów (obowiązkowych składek) w wartości nominalnej, które to nakłady wniesione zostały z zysku po opodatkowaniu, nie wystąpi dochód do opodatkowania. Powyższe stanowisko potwierdza art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r Nr 54 poz. 654 z późn. zm.)


Po analizie stanu faktycznego i prawnego w przedmiotowej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze zauważa, co następuje :

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni , umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia , a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.


Powyższy przepis w sposób jednoznaczny wskazuje, iż zwrot wniesionego do osoby prawnej majątku (obowiązkowych składek) w przypadku jej likwidacji nie stanowi przychodu (dochodu) dla członka spółki będącego również osobą prawną. Z powyższych względów Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika