Jak należy opodatkować dochody uzyskiwane ze stypendium w USA w 2004 i w latach następnych ?

Jak należy opodatkować dochody uzyskiwane ze stypendium w USA w 2004 i w latach następnych ?

Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dnia 16.02.2004 uzupełnione w dniu 19.03.2004 informuje, że jest Pan zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego za 2004r. i lata następne w Polsce i wykazania w nim dochodów uzyskanych ze stypendium otrzymanego w USA. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlega Pan obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Porady prawne

Umowa podpisana między Rządami Polski i USA o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zwalnia od podatku w Polsce dochodów uzyskanych w USA, lecz przewiduje w art. 20 zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków, podatku zapłaconego w USA .

W związku z powyższym w myśl art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym podatnik uzyskujący przychody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej łączy je z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza podatek zapłacony za granicą (odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku jaka proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą).

Metoda powyższa ma również zastosowanie do podatników uzyskujących wyłącznie dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (art. 27 ust. 9a ustawy).

Tutejszy organ informuje jednocześnie, że przedstawione powyżej uregulowania dotyczą stanu prawnego obowiązującego w 2004r. oraz, że:

- art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy pozwala na pomniejszenie dochodów ze stypendium uzyskanego za granicą dla ustalenia podstawy opodatkowania o równowartość diet zagranicznych (w wysokościach określonych w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej) za każdy dzień pobierania stypendium, ale tylko do wysokości nie przekraczającej równowartości 30 diet rocznie,

- przeliczenia przychodów w walutach obcych na złote dokonuje się według zasad określonych w art. 11 ust. 3 ustawy, tj. według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut; jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów ogłaszanego przez NBP.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika