Czy wydatki na zakup okapu kuchennego podłączonego do komina, płyty gazowej i piekranika elektrycznego (...)

Czy wydatki na zakup okapu kuchennego podłączonego do komina, płyty gazowej i piekranika elektrycznego w zestawie do zabudowy, szafki pod zlew, szafki do okapu, szafki stanowiącej obudowę piekarnika, szafki pod umywalkę oraz koszty transportu drzwi podlegają odliczeniu od podatku jako wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe związane z wykończeniem nowozakupionego mieszkania ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), nie podziela stanowiska przedstawionego przez Pana we wniosku z dnia 15.03.2006r. (uzupełnionym w dniu 03.04.2006r.)

Wnioskiem z dnia 15.03.2006r. (uzupełnionym w dniu 03.04.2006r.) zwrócił się Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że posiada Pan faktury VAT dotyczące wydatków związanych z zakupem:

  1. okapu kuchennego (podłączonego do komina),
  2. płyty gazowej, piekarnika elektrycznego (faktura zawiera jedną cenę za płytę i piekarnik, ale są to oddzielne elementy do zabudowy),
  3. szafek - pod zlew, do okapu, płyty gazowej, piekarnika, pod umywalkę,
  4. faktura na transport drzwi (zamontowanych mieszkaniu).


W tym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem, które z w/w wydatków podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację własnego lokalu mieszkalnego.

W myśl przepisu art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) - wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującycm w 2003r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b) o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Katalog wydatków mieszkaniowych podlegających odliczeniu zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń, zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu, transport materiałów i urządzeń, wykonawstwo robót oraz najem sprzętu budowlanego, a także opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów.

Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego zawarty jest w załączniku nr 2 do w/w rozporządzenia, zgodnie z którym odliczeniu podlegają m.

in. wydatki na wykonanie nowych elementów jak np.: pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków i grzejników, a także wydatki poniesione na wymianę lub wykonanie nowych instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących: instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych, instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Uwzględniając w/w wykaz odliczeniu od podatku w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego podlegają wydatki na zakup płyty gazowej, piekarnika elektrycznego oraz obudowa urządzeń będących elementami instalacji wymienionych w rozporządzeniu, tj.: szafki pod zlewozmywak, szafki stanowiącej obudowę płyty gazowej i szafki stanowiącej obudowę piekarnika. Również wydatek poniesiony na zakup okapu kuchennego podlega odliczeniu pod warunkiem, że okap połączony jest z kominem wentylacyjnym i stanowi element instalacji wentylacyjnej.Wydatek poniesiony na transport drzwi zamontowanych w Pana mieszkaniu, udokumentowany fakturą VAT w myśl w/w przepisu także podlega odliczeniu w ramach ulgi remontowej.

Natomiast odliczeniu od podatku w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego nie podlegają wydatki na zakup urządzeń i elementów wchodzących w skład wyposażenia mieszkania takich jak: meble, szafki, półki, sprzęt, narzędzia, akcesoria łazienkowe itp.W związku z powyższym wydatki poniesione na zakup szafki do okapu oraz pod umywalkę nie podlegają odliczeniu, ponieważ stanowią elementy wyposażenia mieszkania i nie są wymienione w w/w załączniku nr 2.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2005r. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika