Prawo do ulgi remontowej dla dożywotnika

Pytanie:

"Rodzice zamieszkują w mieszkaniu będącego własnością mojego brata (na tzw. dożywociu), gdzie są zameldowani. W tym roku chcieliby zrobić jakiś remont. Czy mogą skorzystać z ulgi remontowej w tym lub przyszłym roku? (Nie pracują zawodowo, mama nie pracowała, ojciec jest na emeryturze)."

Odpowiedź prawnika: Prawo do ulgi remontowej dla dożywotnika

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Umowa dożywocia stanowi tytuł prawny w rozumieniu przepisów o uldze remontowej. Przykładowo, w piśmie z dnia 18 sierpnia 2003 r. (Nr PDI-415/23/03) Urząd Skarbowy w Świdnicy wyjaśnił, iż „z art. 27 a ust. 1 pkt 1 updof wynika, że prawo do ulgi związanej z remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego mają osoby, które zajmują ten budynek czy lokal na podstawie tytułu prawnego. Za tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się m.in. prawo dożywocia”.

Proszę jednak pamiętać, iż dla celów dowodowych umowa taka powinna być sporządzona na piśmie. Jeśli nie posiadają Państwo takiej umowy warto sporządzić umowę użyczenia, która również stanowi tytuł prawny będący podstawą skorzystania z ulgi remontowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika