Czy składki opłacone przez Spółkę będą stanowić dla niej koszt uzyskania przychodu w rozumieniu (...)

Czy składki opłacone przez Spółkę będą stanowić dla niej koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 04 października 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 26 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu- jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka w związku ze stałym rozwojem oraz zamiarem uzyskania statusu spółki publicznej zamierza zawrzeć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu za szkody wyrządzone niewłaściwym zarządzaniem (tzw. Ubezpieczenie DO). Ubezpieczeniu podlega odpowiedzialność cywilna członka zarządu spółki kapitałowej z tytułu szkód wyrządzonych samej spółce bądź osobom trzecim. Przesłanką wypłaty odszkodowania jest powstanie szkody w związku z wykonaniem przez ubezpieczonego obowiązków, za które ponosi on odpowiedzialność cywilną na podstawie obowiązujących przepisów. Ubezpieczeniem objęte są straty finansowe będące rezultatem nieprawidłowego zarządzania spółką tj. niewykonywania lub nienależytego wykonywania przez ubezpieczonego członka zarządu obowiązków. Zakres ubezpieczenia obejmuje zwrot samej starty finansowej, koszty postępowania sądowego, w tym obrony i sporządzania ekspertyz. Składkę opłacać będzie Spółka, ale w konsekwencji w razie zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem odszkodowanie przysługiwać będzie:

  1. spółce ? jeżeli szkoda powstanie w jej majątku,
  2. osobie trzeciej ? jeżeli szkoda powstanie w ich majątku lub na ich osobie.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy składki opłacone przez Spółkę będą stanowić dla niej koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy punktem wyjścia do oceny prawnopodatkowej polisy winna być próba ustalenia rzeczywistego beneficjenta zawartej umowy ubezpieczenia oraz celu gospodarczego takiej polisy. Zawarcie umowy ubezpieczenia i opłacenie składek wiąże się integralnie z działalnością Spółki i w istocie zabezpiecza obok interesów członków zarządu interesy Spółki. Pełnienie funkcji członka zarządu Spółki jest integralnie związane z podejmowaniem decyzji gospodarczych dotyczących prowadzenia spraw Spółki. Ryzyko gospodarcze tych decyzji ponosi w pierwszym rzędzie Spółka, ale również sam zarząd. Zwłaszcza gdy z majątku Spółki poszkodowany kontrahent nie uzyska satysfakcjonującej rekompensaty finansowej, podejmie próby ażeby w drodze powództwa przeciwko członkom zarządu uzyskać taką rekompensatę. Niejednokrotnie wytaczanie powództw przeciwko członkom zarządu stanowi swoiste narzędzie nacisku na tychże członków zarządu jako osoby decyzyjne w Spółce. Mając świadomość takiego stanu rzeczy Spółka winna zapewnić członkom zarządu zabezpieczenie przed niejednokrotnie bezpodstawnymi ? lecz generującymi znaczne koszty sadowe ? aktami osób szukających możliwości egzekwowania od członków zarządu rozmaitych roszczeń. Zwłaszcza na gruncie karnym ? gdzie nawet bezpodstawnie oskarżony i oczyszczony z zarzutów podsądny nie ma możliwości uzyskania od Skarbu Państwa zwrotu kosztów obrony. W kontekście starań Spółki o uzyskanie statusu spółki publicznej zapewnienie członkom zarządu przedmiotowej polisy zdaniem Wnioskodawcy stanowi zapewnienie im koniecznego komfortu pracy, gwarantującego, iż będą oni w stanie podejmować szybkie i trafne decyzje (choć oczywiście z istoty obciążone ryzykiem) kierując się w pierwszym rzędzie słusznym interesem spółki nie zaś bez końca analizować możliwość wystąpienia przez zdesperowane osoby trzecie z rozmaitymi powództwami. W ocenie Spółki przekłada się to w pierwszym rzędzie na sprawne zarządzanie i z tego punktu widzenia chroni interesy stanowiąc koszty poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów wzmiankowane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art.16 ust.1. Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika.

Wydatki poniesione przez Spółkę na opłacenie składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu nie mają na celu osiągnięcia przychodów przez Spółkę, nie można więc ich zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych. Osoba fizyczna, przyjmując funkcję członka zarządu za określone wynagrodzenie, przyjmuje jednocześnie odpowiedzialność za pełnienie tej funkcji.

Jednocześnie, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Biorąc powyższe pod uwagę, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia:

  1. na życie (grupa 1 dział II),
  2. na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (grupa 3 dział I),
  3. wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I (grupa 5 dział I),
  4. wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (grupa 1 dział II): - świadczenia jednorazowe, - świadczenia powtarzające się, - połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2, - przewóz osób,
  5. ubezpieczenie choroby (grupa 2 dział II): - świadczenia jednorazowe, - świadczenia powtarzające się, - świadczenia kombinowane.

Nie będą natomiast kosztem uzyskania przychodów składki płacone z tytułu umów ubezpieczenia innych niż wymienione powyżej. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w innych grupach ryzyka, to jest w dziale II grupa 10 - 13, a zatem nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz osób objętych tym ubezpieczeniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika