Skutki podatkowe wniesienia wkładu do spółki jawnej

Skutki podatkowe wniesienia wkładu do spółki jawnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 9 października 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 15 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przystąpienia do spółki jawnej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przystąpienia do spółki jawnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza przystąpić do spółki jawnej (dalej: ?Spółka?), w której obecnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Po przystąpieniu do Spółki, rozwiąże umowę o pracę. Jako wkład wniesie własną pracę (co w spółkach osobowych jest dopuszczalne) oraz niewielki wkład pieniężny, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z przystąpieniem do Spółki nastąpi stosowna zmiana umowy Spółki, na mocy której zostanie ustalony procentowy udział Wnioskodawczyni w zyskach i stratach Spółki. Spółka do której Wnioskodawczyni zamierza przystąpić jest właścicielem majątku, a w szczególności aktywów trwałych i obrotowych, które zostały wypracowane w toku prowadzonej długoletniej działalności przez tą spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przystąpienie do Spółki, która jest właścicielem majątku, a w szczególności aktywów trwałych i obrotowych wypracowanych w toku długoletniej działalności prowadzonej przez Spółkę, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawczyni przychodu, w tym zwłaszcza przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przystąpienie przez nią do Spółki, która jest właścicielem majątku, a w szczególności aktywów trwałych i obrotowych wypracowanych w toku długoletniej działalności prowadzonej przez tą Spółkę, nie spowoduje powstania po jej stronie przychodu, w tym zwłaszcza przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Żaden bowiem przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazujący, kiedy przychód (przysporzenie majątkowe) może się pojawić, nie obejmuje nabycia praw w związku z przystąpieniem do spółki osobowej (spółki jawnej) i wniesieniem do niej wkładu (w postaci własnej pracy lub wkładu pieniężnego). W szczególności Wnioskodawczyni podkreśla, że tego rodzaju przypadek nie został wymieniony, jako źródło przychodów w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, taka sytuacja nie została uznana przez ustawodawcę za przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w przepisach art. 11 ust. 1, 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tej też przyczyny Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że w związku z przystąpieniem przez nią do Spółki, nie powstanie po jej stronie jakikolwiek przychód, a w szczególności nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika