możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej (...)

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu podatku od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 21 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 30 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu podatku od nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu podatku od nieruchomości.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 listopada 2010 r. Znak: IBPBI/1/415-912/10/AB, Znak: IBPBI/1/415-913/10/AB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 30 listopada 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Małżonkowie są jedynymi wspólnikami spółki jawnej oraz jednocześnie właścicielami nieruchomości wraz z wybudowanym na niej budynkiem. Małżonkowie zamierzają udostępnić spółce jawnej ww. nieruchomość, zawierając ze spółką umowę użyczenia. Na podstawie tej umowy, spółka jawna wykorzystywać będzie nieruchomość w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej oraz będzie miała obowiązek ponoszenia wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości oraz budynku, w tym także kosztów dotyczących podatku od nieruchomości, przypadającego na używany przez spółkę grunt oraz budynek. Małżonkowie, właściciele nieruchomości nie są podatnikami podatku od towarów i usług, nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie przysługiwało im prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatki spółki jawnej związane z opłacaniem podatku od nieruchomości będą kosztem uzyskania przychodu w spółce...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki z tytułu podatku od nieruchomości będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w spółce, w związku ze spełnieniem podstawowej przesłanki wskazanej w art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunkującej możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów określonych wydatków. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłączyły z katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów podatku od nieruchomości, płaconego przez korzystającego w ramach umowy użyczenia, a ponadto obowiązek ponoszenia przez spółkę jawną ww. wydatków będzie wynikać wprost z zawartej pomiędzy spółką a właścicielami (wspólnikami) umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu każdorazowo spoczywa na podatniku.

Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm. ? dalej K.c.), przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie.

W myśl art. 712 K.c., jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania.

Przepis art. 713 K.c. stanowi z kolei, iż biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Oznacza to, iż używającego obciążają zwykłe koszty używania rzeczy oraz utrzymania jej w stanie nie pogorszonym. Używającego można obciążyć zatem obowiązkiem regulowania określonych należności, np. z tytułu czynszu, podatku od nieruchomości, opłat za zużycie wody, energii, gazu lub też drobnych remontów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca (spółka jawna) będzie bezpłatnie użytkowała nieruchomość w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie umowy zawartej z właścicielami nieruchomości (małżonkami), będącymi jednocześnie jedynymi wspólnikami spółki jawnej. Z treści zawartej umowy użyczenia wynika, iż spółka będzie miała obowiązek ponoszenia wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości oraz budynku, w tym także kosztów dotyczących podatku od nieruchomości, przypadającego na używany przez spółkę grunt oraz budynek.

Mając na względzie treść cyt. wyżej przepisów stwierdzić należy, iż wskazane we wniosku wydatki, związane z zapłatą podatku od nieruchomości dotyczącego nieruchomości oraz budynku, wykorzystywanych na podstawie umowy użyczenia na potrzeby prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności, o ile zostaną właściwie udokumentowane, z uwzględnieniem rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych i przepisów regulujących prowadzenie tych ksiąg.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmieniać należy, iż w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy użyczenia dla użyczającego, tj. właścicieli nieruchomości oraz w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1, wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zważywszy na fakt, iż Wnioskodawcą jest spółka jawna niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m.in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika