Jaka jest możliwość zmniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego o zapłacone zaległe składki (...)

Jaka jest możliwość zmniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego o zapłacone zaległe składki ubezpieczenia zdrowotnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 3 lutego 2010 r.), uzupełnionego w dniu 8 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości zmniejszenia tego podatku uiszczonego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych o zaległe uiszczone za lata 1997-2004 składki na ubezpieczenie zdrowotne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2010 r., do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości zmniejszenia tego podatku uiszczonego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych o zaległe uiszczone za lata 1997-2004 składki na ubezpieczenie zdrowotne. W dniu 8 marca 2010 r. wniosek powyższy został uzupełniony.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 1995 r. Wnioskodawca prowadzi samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług remontowych i budowlanych. Z uwagi na problemy z płynnością finansową, spowodowane głównie brakiem możliwości wyegzekwowania wymagalnych roszczeń od dłużników, przestał ją faktycznie wykonywać pod koniec 2001 r.

W lutym 2004 r. wyrejestrował się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z problemami finansowymi, Wnioskodawca posiada zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne (za okresy od kwietna 1997 r. do grudnia 1998 r. oraz od lutego 1999 r. do lutego 2004 r.), składek na ubezpieczenie zdrowotne (za okres od lutego 1999 r. do lutego 2004 r.) oraz z tytułu wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (za okres od września 1999 r. do lutego 2004 r.). Zaległe składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne dotychczas nie ujmował w rozliczeniach podatkowych (tj. odliczane od przychodu, zryczałtowanego podatku). Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie były odliczane od podatku, a składki na ubezpieczenie społeczne nie były odliczane od przychodu.

Powyższe zaległości zostały objęte umową o rozłożenie zaległości z tytułu składek na raty (?układy ratalne'). Układy ratalne zostały zawarte w dniu 5 listopada 2009 r. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne zostały rozłożone na okres 24 miesięcy, zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne zostały rozłożone na okres 48 miesięcy, natomiast zaległości z tytułu wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na okres 10 miesięcy.

Od dnia 1 listopada 2009 r. Wnioskodawca ponownie prowadzi działalność gospodarczą w pełnym zakresie. W 2009 r. uzyskiwane przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca rozważa w następnych latach rezygnację z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz wybór opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca rozważa również możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku oraz składek na ubezpieczenie społeczne objętych Układami ratalnymi od przychodów (dochodów) osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast w razie rezygnacji z opodatkowania dochodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zaliczenia do kosztów podatkowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy opodatkowując przychody z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem od osób fizycznych, Wnioskodawca może odliczyć od podatku zapłacone w latach 2009-2011 składki na ubezpieczenie zdrowotne za lata 1997-2004, które zostały objęte układem ratalnym ...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1, dotyczące stanu faktycznego)

Zdaniem Wnioskodawcy, opłacane zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone w postaci rat, mogą zmniejszyć zryczałtowany podatek dochodowy o 7,75% podstawy wymiaru składek zdrowotnych. Zgodnie z przepisem art. 13 ust. 1 z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego.

Z kolei wskazany art. 27b ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164 poz. 1027):

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

-obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie natomiast z ust. 2 powyższego artykułu, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Mając na uwadze powyższe uregulowania, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż jest on uprawniony do obniżenia podatku należnego o kwotę zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne, płaconych na rzecz ZUS zgodnie z zawartymi układami ratalnymi.

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż układy ratalne zawarte z ZUS w sposób szczegółowy określają wysokość zaległych składek, odsetek od nich oraz dodatkowej opłaty. Podatnik będzie miał możliwość wyodrębnienia kwoty składek od kwoty odsetek i dodatkowego zobowiązania.

Na potwierdzenia przedstawionego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 marca 2009 r.:

  • Znak IBPBI/1/415-1035/09/WRz,
  • Znak IBPBI/1/415-116/09/WRz.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPBI/1/415-116/09/WRz, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika