Czy wniesione opłaty podatku PCC poniesione w skutek zakładania spółki cywilnej przez każdego ze (...)

Czy wniesione opłaty podatku PCC poniesione w skutek zakładania spółki cywilnej przez każdego ze wspólników stanowią koszt uzyskania przychodu u tych wspólników (w tym przypadku chodzi o opłatę wnioskodawcy)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04 listopada 2009r. (data wpływu do Biura 16 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie Spółki cywilnej działalności gospodarczej zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie Spółki cywilnej działalności gospodarczej zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W trakcie zakładania spółki cywilnej każdy ze wspólników wniósł swoje wkłady pieniężne. Od tych wkładów Wnioskodawca jako jeden ze wspólników, zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dokonał opłaty tego podatku w kwocie 3.000,00zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesione opłaty podatku PCC przez każdego ze wspólników stanowią koszt uzyskania przychodu u tych wspólników (w tym przypadku chodzi o opłatę Wnioskodawcy)...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkie wydatki, które są poniesione w celu uzyskania przychodu, zabezpieczenia lub zachowania przychodu stanowią koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem że nie zostały wymienione w art. 23, jako wydatki nie stanowiące kosztów. Wydatek poniesiony przez każdego wspólnika na opłacenie podatku PCC był niezbędnym wydatkiem do założenia spółki cywilnej i opłacenia należnych z tego tytułu opłat. Dalsze funkcjonowanie spółki, a tym samym podatników ? wspólników tej spółki bez wniesienia tej opłaty byłoby narażone na karanie przez właściwy organ z kodeksu karno skarbowego oraz doliczeniem odsetek za niezapłacenie tego podatku.

Nie ulega więc wątpliwości, iż podatek ten, jako wydatek wspólnicy musieli ponieść. Wprawdzie wydatek dotyczy spółki, ale nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są wnoszący opłatę, ponoszący wydatek wspólnicy.

Oznacza to, że wydatek ten służy uzyskaniu przychodów, gdyż cała spółka cywilna została w tym celu stworzona. Związek przyczynowo ? skutkowy pomiędzy wydatkiem, a uzyskanym przychodem może być bezpośredni jak i pośredni. Takim wydatkiem jest ten konkretny. Skoro wydatek ten nie został enumeratywnie wymieniony w art. 23 i spełnia normy art. 22 ustawy, wydatek ten stanowi koszt uzyskania przychodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ? określanego w dalszej części skrótem K.c.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), obowiązek podatkowy przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach, a nie na spółce.

W myśl natomiast art. 5 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku, przy czym jak wynika z art. 5 ust. 2 tej ustawy, jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach Spółki cywilnej, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku są wspólnicy tej Spółki.

Tym samym to na wspólnikach spółki, a więc m.in. na Wnioskodawcy, a nie na Spółce ciąży obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, którego zapłata była następstwem wniesienia do spółki wkładów pieniężnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu ?koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów? oznacza, iż podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej takich wydatków, w odniesieniu do których wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Przy czym koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie, w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Należy również zauważyć, iż koszty uzyskania przychodów należy odnosić wyłącznie do tego źródła przychodów, z którymi dane wydatki są związane, na co wprost wskazuje treść cyt. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w trakcie zakładania spółki cywilnej każdy ze wspólników wniósł wkłady pieniężne. Wnioskodawca jako jeden ze wspólników spółki uiścił podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem wkładu pieniężnego do Spółki.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z wniesieniem wkładu do Spółki cywilnej, jako:

  • nie pokryte ze środków tej Spółki,
  • nie poniesione w celu uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani w celu zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu,

- nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej w formie Spółki cywilnej.

Jednocześnie nadmienić należy, iż wskazany we wniosku wydatek, będzie mógł stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia jego ogółu praw i obowiązków w Spółce cywilnej, bądź też przy ustaleniu dochodu związanego z jego wystąpieniem ze Spółki (lub z jej likwidacji). Jednakże koszt ten dotyczy innego niż działalność gospodarcza źródła przychodów, jakim są wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - prawa majątkowe i może być rozliczony wyłącznie w ramach tego źródła.

Mając powyższe na względzie, przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika