?Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży mieszkań zrealizowanych na (...)

?Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży mieszkań zrealizowanych na nieruchomości przez spółkę komandytową, a w szczególności jak należy ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów na moment sprzedaży??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 07 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie określenia dochodu do opodatkowania uzyskanego ze sprzedaży mieszkań zrealizowanych przez spółkę komandytową na nieruchomości wnoszonej aportem do tej spółki komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 listopada 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie określenia dochodu do opodatkowania uzyskanego ze sprzedaży mieszkań zrealizowanych przez spółkę komandytową na nieruchomości wnoszonej aportem do tej spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest członkiem Grupy Deweloperskiej. Spółka zajmuje się budową i sprzedażą lokali. W ramach działalności gospodarczej Spółka nabywa nieruchomości gruntowe, na których planuje realizację inwestycji budowlanych. Nieruchomości te nie są wprowadzane do ewidencji środków trwałych i stanowią składnik zapasów Spółki.

W związku koniecznością pozyskiwania finansowania bankowego, w celu realizacji wymagań nałożonych przez banki finansujące przywołane inwestycje, poszczególne inwestycje realizowane powinny być przez odrębne podmioty prawne (m. in. w celu zachowania kontroli przez bank nad przepływami finansowymi w ramach realizowanej inwestycji). W związku z wymogami, jakie zostały postawione Spółce przez banki finansujące inwestycję (m. in. wymóg posiadania odrębnej spółki) planuje ona przeniesienie poszczególnych nieruchomości do oddzielnego podmiotu w ramach grupy. Przenoszone nieruchomości nie będą stanowić przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części. W konsekwencji Spółka zamierza przystąpić do spółki osobowej ? spółki komandytowej. Spółka będzie komandytariuszem spółki komandytowej. Udziały w spółce komandytowej Spółka zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci Nieruchomości.

Spółka przewiduje, że Nieruchomość nie zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej, lecz będzie stanowiła składnik zapasów. Drugi wspólnik spółki komandytowej (spółka z o. o.) obejmie swoje udziały w formie wkładu pieniężnego i będzie pełnił funkcję komplementariusza. Po zrealizowaniu inwestycji, spółka komandytowa dokona sprzedaży mieszkań powstałych w ramach zrealizowanej inwestycji na Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Jak należy określić dochód do opodatkowania w przypadku sprzedaży mieszkań zrealizowanych na Nieruchomości przez spółkę komandytową, a w szczególności jak należy ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów na moment sprzedaży... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki w przypadku sprzedaży w przyszłości przez spółkę komandytową Nieruchomości wniesionej uprzednio jako wkład niepieniężny, dochodem do opodatkowania na moment sprzedaży będzie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze zbycia Nieruchomości oraz wartością ustaloną (i określoną przez wspólników w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu do spółki komandytowej (nie wyższą od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia) zwiększoną o dokonane nakłady na realizację inwestycji.

Ponieważ z punktu widzenia podatków dochodowych spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej podatnikami są poszczególni jej wspólnicy. W konsekwencji, wszystkie skutki podatkowe wynikające z działalności spółki komandytowej, a dotyczące jej wspólników będących osobami prawnymi powinny zostać poddane analizie na gruncie ustawy o CIT. Zgodnie z art. 5 ustawy o CIT przychody z tytułu udziału w spółce komandytowej łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów. W rezultacie dochód osiągnięty przez spółkę komandytową z tytułu sprzedaży Nieruchomości nie będzie opodatkowany na poziomie tej spółki, lecz powinien zostać alokowany (poprzez odpowiednie ustalenie strumieni przychodów i kosztów) do poszczególnych wspólników proporcjonalnie do udziału posiadanego przez każdego wspólnika. Potwierdza to stanowisko Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, wyrażone w piśmie p. t. ?Podział zysku w spółce komandytowej?, opublikowanym w Biuletynie Skarbowym nr 3/2007 (str. 19). Oznacza to tym samym, że dochód podatnika ustala się na podstawie ksiąg rachunkowych (przy uwzględnieniu regulacji podatkowych) prowadzonych przez spółkę komandytową, w której aport ewidencjonowany jest w wartości określonej przez wspólników na dzień wniesienia, nie wyższej niż jego wartość rynkowa z dnia wniesienia.

Spółka jednocześnie podkreśla, że analogiczne stanowisko zarówno w odniesieniu do zapasów jak i do innych składników majątkowych (środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych aktywów, takich jak akcje) zostało potwierdzone przez organy podatkowe w analogicznych sprawach. Takie stanowisko zostało zaprezentowane m. in. przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2008 r. Nr IBPB3/423-292/07/SD,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2008 r. Nr IBPB3/423-116/08/AP,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04 lipca 2008r. Nr IBPB1/415-292/08/ZK,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 maja 2008 r. Nr IP-PB3-423-242/08-2/PS,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 05 grudnia 2007 r.

    Nr IP-PB3-423-183/07-2/MŚ,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 15 listopada 2007 r. Nr IT-PB3-423-61/07/DK
  • Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2007 r. Nr 1471/DPR2/423-40/07/AB,
  • Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 07 lipca 2006 r. Nr 1472/ROP1/423-122/219/06/DP.

Podsumowując, Spółka jest zdania, iż w momencie sprzedaży Nieruchomości przez sp. k., będzie zobowiązana do wykazania dochodu na takiej sprzedaży (poprzez wykazanie przychodów i kosztów alokowanych do Spółki w odpowiedniej proporcji wynikającej z prawa do udziału w zysku) stanowiącego różnicę pomiędzy ceną sprzedaży Nieruchomości i wartością Nieruchomości ustaloną na dzień wniesienia do spółki komandytowej (określoną w akcie notarialnym), nie większą niż wartość rynkowa na dzień wniesienia (zwiększona o nakłady dokonane na realizację inwestycji ? budowy mieszkań).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPB1/415-292/08/ZK, interpretacja indywidualna

IBPB3/423-116/08/AP, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-183/07-2/MŚ, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-242/08-2/PS, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-380/09/PS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika