Czy wartość podatku VAT należnego, zapłaconego Wnioskodawcy przez Spółkę w związku z transakcją (...)

Czy wartość podatku VAT należnego, zapłaconego Wnioskodawcy przez Spółkę w związku z transakcją wniesienia aportu, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz tej Spółki, będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychód podatkowy? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wniesieniem aportu, środki pieniężne, stanowiące równowartość VAT należnego, stanowić będą przychód (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z wniesieniem aportu, środki pieniężne, stanowiące równowartość VAT należnego, stanowić będą przychód. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność w zakresie sprzedaży samochodów (jest dealerem samochodowym). Sprzedaż ta podlega opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca zamierza wnieść aport do spółki komandytowej (dalej ?Spółka"). W zamian za wniesienie aportu Wnioskodawca otrzyma odpowiedni udział w zysku Spółki.

Przedmiotem aportu mają być grunty z rozpoczętą inwestycją budowlaną. Inwestycja ta prowadzona jest na gruntach, które częściowo stanowią własność Wnioskodawcy a częściowo są oddane Wnioskodawcy w użytkowanie wieczyste. Grunty te nie są zatem zabudowane budynkami ani budowlami, jednakże bez wątpienia grunty te są przeznaczone pod budowę. Na gruntach rozpoczęto już inwestycję polegającą na budowie salonu samochodowego (uzyskano na prowadzenie tej inwestycji odpowiednie pozwolenie).

Wnioskodawca planuje określić wartość wnoszonego do Spółki wkładu niepieniężnego uwzględniając wartość rynkową gruntów oraz wartość rozpoczętej inwestycji. Wnioskodawca wyjaśnia, że w ramach inwestycji poniesiono różnego rodzaju wydatki, między innymi wydatki na nabycie usług architektonicznych, geodezyjnych, wydatki związane z wykonywaniem prac budowlanych (np. demontaż istniejącego ogrodzenia i hali znajdującej się na gruncie, usunięcie lub przesadzenie drzew, przesuniecie kabli i ogrodzenia, przebudowę magistrali wodociągowej i kabla światłowodowego, budowę kanalizacji deszczowej, budowę przyłączy do sieci wodociągowej i sanitarnej, roboty fundamentowe, itp.), wydatki na nabycie usług nadzoru budowlanego, doradztwo prawno-podatkowe, itp. Przy nabyciu tych usług Wnioskodawca odliczał podatek naliczony VAT.

Wnioskodawca uważa, że czynność wniesienia aportu wraz z rozpoczętą inwestycją budowlaną powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca chce jednak, aby wartość wkładu wnoszonego do Spółki była określona w kwocie netto. W konsekwencji przy ustalaniu wysokości udziału w zysku Spółki, jaki Wnioskodawca otrzyma w związku z wniesieniem wkładu, uwzględniana będzie kwota netto. VAT naliczony w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do Spółki byłby przez Spółkę zapłacony w gotówce. Taki sposób rozliczeń będzie odzwierciedlony w akcie notarialnym dokumentującym przeniesienie własności aportu na Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące m.in. pytanie:

Czy wartość podatku VAT należnego, zapłaconego Wnioskodawcy przez Spółkę w związku z transakcją wniesienia aportu, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz tej Spółki, będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychód podatkowy? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Wartość podatku VAT należnego, zapłaconego Wnioskodawcy przez Spółkę w związku z transakcją wniesienia aportu, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota należnego podatku VAT z tytułu transakcji wniesienia aportu do Spółki, która zostanie zapłacona w gotówce przez Spółkę, na podstawie wystawianej faktury VAT, nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu. Uiszczenie VAT należnego przez podmiot ?nabywający towar" (w tym przypadku Spółkę otrzymującą aport) nie jest bowiem zdarzeniem powodującym powstanie przychodu podatkowego po stronie ?dostarczającej towar" (Wnioskodawcy).

Ustawa CIT w art. 12 ust. 4 enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej Ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Uregulowanie zobowiązania z tytułu zapłaty podatku VAT należnego nie skutkuje zatem powstaniem przychodu podatkowego dla podmiotu będącego wystawcą faktury VAT. W praktyce nie ma żadnych wątpliwości, że VAT należny z tytułu sprzedaży towarów nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu po stronie zbywcy. Przychodem tym jest zawsze cena netto sprzedanej rzeczy. Analogicznie należy traktować dostawę towarów w wyniku wniesienia aportu do Spółki, zwłaszcza że Wnioskodawca wycenia swój wkład wnoszony do Spółki w kwocie netto.

Uznanie podatku VAT za przychód byłoby też sprzeczne z zaakceptowanym powszechnie poglądem, ze przychód podatkowy powinien być definitywny, czyli taki, który w sposób ostateczny powiększa aktywa podatnika (tak np. NSA w wyroku z 27 listopada 2003r. sygn. III SA 3382/02). Wobec obowiązków w podatku VAT ciążących na dostawcy towarów, zapłacony podatek VAT podlega następnie uregulowaniu wobec Skarbu Państwa, a zatem nie ma charakteru przysporzenia definitywnego.

Takie stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, m.in. w interpretacjach Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach 2 dnia 19 lutego 2011 r. znak IBPBI/2/423-1185/11/AK z dnia 15 lutego 2011 r., znak IBPBI/2/423-1161/11/MO. Organ ten potwierdził stanowisko podatnika, że VAT należny od aportu wnoszonego do spółki kapitałowej, który jest zwracany wspólnikowi przez spółkę nabywającą aport w gotówce, nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Zdaniem organu podatkowego: ?Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca rozważa wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do istniejącej lub nowo ustanowionej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce lub za granicą. W zamian za aport Wnioskodawca obejmie udziały w spółce z o.o. o wartości nominalnej równej wartości aportu netto. Jednocześnie, zgodnie z zapisami umowy, Wnioskodawca otrzyma od spółki z o.o. równowartość VAT należnego po stronie Wnioskodawcy z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki z o.o. Reasumując, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego w opisanym zdarzeniu przyszłym, otrzymane przez Spółkę od spółki kapitałowej środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego z tytułu omawianej transakcji (wynikającego z faktury VAT wystawionej na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie będą stanowić przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy".

Podobne stanowisko wyrażone zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 4 maja 2011 r., znak IPTPB3/423-3/11-2/KJ: ?Zgodnie z planowanym rozliczeniem, wartość otrzymanych przez Spółkę udziałów w spółce kapitałowej odpowiadać będzie wartości netto nieruchomości wnoszonej przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego, natomiast kwota VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej przez Spółkę, uregulowana zostanie przez spółkę kapitałową na rzecz Spółki w formie pieniężnej. Reasumując powyższe, otrzymane przez Spółkę od spółki kapitałowej środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego po stronie Spółki z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będą stanowić przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy".

Analogiczny pogląd organy podatkowe wyrażają w sytuacji, gdy dochodzi do wnoszenia aportu do spółek osobowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 12 stycznia 2011 r., znak IBPBI/2/423-1400/10/MS, analizował skutki podatkowe wniesienia aportu do spółki jawnej. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że tytułem wkładu do spółki jawnej wspólnik wnosił nieruchomości. W zamian za aport spółka jawna przekazywała wspólnikowi ogół praw i obowiązków. Zobowiązana była również do zapłaty na rzecz wspólnika kwoty podatku VAT naliczonego z tytułu wniesienia aportu. Organ podatkowy stanął na stanowisku, że kwota VAT zapłacona przez spółkę jawną na rzecz wspólnika wnoszącego aport nie powinna być zaliczana do przychodów. Zdaniem organu podatkowego: ?Otrzymane przez Spółkę od spółki osobowej środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego po stronie Spółki z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki osobowej, nie będą stanowić przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy".

Identyczne stanowisko, również w odniesieniu do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki osobowej. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyraził w interpretacji z dnia 26 lipca 2010r., znak IBPBI/2/423-956/10/AK. Organ analizował stan faktyczny podobny do sytuacji, w której znajdzie się Wnioskodawca. Wspólnik będący spółką kapitałową wnosił bowiem wkład niepieniężny w postaci nieruchomości.

Nieruchomość ta nie stanowiła przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, dlatego aport nieruchomości podlegał opodatkowaniu VAT. W umowie postanowiono, że spółka osobowa ureguluje VAT należny z tytułu wniesienia aportu w gotówce. Organ podatkowy podzielił stanowisko prezentowane we wniosku o wydanie interpretacji, że ?otrzymanie przez Spółkę od Spółki Osobowej środków pieniężnych z tytułu VAT należnego w związku z aportem będzie neutralne podatkowo dla Spółki, tj. nie będzie skutkować przychodem podatkowym dla Spółki".

Za brakiem konieczności wykazania przychodu podatkowego przez wspólnika wnoszącego aport w przypadku otrzymywania kwoty VAT należnego w gotówce opowiadają się też inne organy podatkowe. Taki pogląd wyrażony został między innymi:

  • w interpretacji z dnia 30 lipca 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (znak IPPP1-443-466/10-4/AS) i
  • w interpretacji z dnia 28 stycznia 2010 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (znak ILPB3/423-982/09-14/MM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zatem przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Co do zasady, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza wnieść aport do spółki komandytowej (dalej ?Spółka"). W zamian za wniesienie aportu Wnioskodawca otrzyma odpowiedni udział w zysku Spółki. Przedmiotem aportu mają być grunty z rozpoczętą inwestycją budowlaną. Inwestycja ta prowadzona jest na gruntach, które częściowo stanowią własność Wnioskodawcy a częściowo są oddane Wnioskodawcy w użytkowanie wieczyste. Grunty te nie są zabudowane budynkami ani budowlami, jednakże bez wątpienia grunty te są przeznaczone pod budowę. Na gruntach rozpoczęto już inwestycję polegającą na budowie salonu samochodowego (uzyskano na prowadzenie tej inwestycji odpowiednie pozwolenie). Wnioskodawca planuje określić wartość wnoszonego do Spółki wkładu niepieniężnego uwzględniając wartość rynkową gruntów oraz wartość rozpoczętej inwestycji. Wnioskodawca uważa, że czynność wniesienia aportu wraz z rozpoczętą inwestycją budowlaną powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca chce jednak, aby wartość wkładu wnoszonego do Spółki była określona w kwocie netto. W konsekwencji przy ustalaniu wysokości udziału w zysku Spółki, jaki Wnioskodawca otrzyma w związku z wniesieniem wkładu, uwzględniana będzie kwota netto. VAT naliczony w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do Spółki byłby przez Spółkę zapłacony w gotówce. Taki sposób rozliczeń będzie odzwierciedlony w akcie notarialnym dokumentującym przeniesienie własności aportu na Spółkę.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 4 enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów. I tak, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zatem, podatek VAT jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru lub usługi i pozostaje neutralny dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Reasumując powyższe, otrzymane przez Wnioskodawcę od Spółki środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego po stronie Wnioskodawcy z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz Spółki, nie będą stanowić przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 2 wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika