Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powstanie (...)

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 29 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozważa utworzenie podmiotu (spółki celowej), której zadaniem będzie zarządzanie prawami własności intelektualnej należącymi do Spółki. W związku z tym Spółka rozważa przeniesienie wszelkich praw związanych z posiadanym przez nią znakiem towarowym do spółki komandytowej.

Spółka komandytowa rozważa wykorzystywanie znaku towarowego w działalności gospodarczej poprzez oddawanie znaku towarowego do odpłatnego korzystania na rzecz innych spółek. Powyższy transfer praw majątkowych zostanie przeprowadzony poprzez wniesienie wspomnianych praw do znaku towarowego do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego. Znak towarowy będący przedmiotem wkładu stanowi własność Spółki. Przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie znak towarowy, który zostanie wniesiony do spółki komandytowej po otrzymaniu przez Spółkę zgodnie z art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 z późn. zm. dalej: 'prawo własności przemysłowej') prawa ochronnego. Znak ten nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki i nie będzie u niej podlegał amortyzacji.

Po przeniesieniu powyższych praw do znaku towarowego do spółki komandytowej zostanie on niezwłocznie (w miesiącu wniesienia wkładu do spółki komandytowej) wprowadzony do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki komandytowej w wartości wynikającej z umowy ustanawiającej spółkę komandytową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego nie powstaje dla Spółki (wnoszącej aport), przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na fakt, że w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm., zwanej dalej ?updop?), przychodem osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1b updop, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 updop powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zdaniem Spółki, przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 updop nie ma zastosowania w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej - kodeks spółek handlowych), spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Natomiast zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa zaliczana jest do spółek osobowych. Jednocześnie jak wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych w przypadku spółki komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego. Pojęcie kapitału zakładowego występuje wyłącznie w spółkach kapitałowych, a ze spółek osobowych tylko w spółce komandytowo-akcyjnej (art. 126 kodeksu spółek handlowych).

Jako, że w spółce komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego, należy stwierdzić, iż przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, w związku z art. 12 ust. 1b updop, nie znajduje zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym. Updop nie zawiera przepisów analogicznych do art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, w odniesieniu do wkładu niepieniężnego do spółek osobowych.

W konsekwencji wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie jest zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ zgodnie z zasadami prawa podatkowego podatek może być należny wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ustawowa podstawa do jego nałożenia. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki wniesienie znaku towarowego jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie generuje przychodu podatkowego dla Spółki. Jednocześnie Spółka podkreśla, że przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko zostało potwierdzone w pismach organów podatkowych (znaki pism: IPPB5/423-129/09-2/PS, IBPBI/2/423-1228/08/PP, IPPB3/423-409/09-2/MS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odnosząc się do powoływanych we wniosku interpretacji organów podatkowych należy wskazać, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 2-3 oraz części stanowiska przyporządkowanego do pytania Nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika